Przychodnia dla Zwierząt

Siostrzeńcy

Proszę Szanownych Państwa, ze zdumienia aż usiadłem. PIS nie jest moją partią, bo z definicji jestem bezpartyjny. Aliści PIS jest współkreatorem naszej rzeczywistości politycznej i gospodarczej. Za chwilę wybory do samorządów lokalnych, a tu - jak się określa - wyrzucono dwie znane działaczki. Czy odmienne zdanie jest aż tak groźne? Mogłyby popierać lokalnych kandydatów, zwiększyć ich szanse. Partia, w której teraz już nikt nie jest pewien w niej obecności, ma coś na rzeczy. Myślę, że nic dobrego.

W tym wydaniu NGP chciałbym opisać dermatozy psychogenne. Zwierzęta dotknięte tym zespołem wykazują tendencję do samouszkodzeń. U psów samouszkodzenia wynikają z uporczywego wylizywania, drapania jednej lub kilku okolic ciała. Najczęściej są to dystalne, czyli dalsze odcinki kończyn. Koty natrętnie wylizują całą tylną okolicę tułowia, miednicy i kończyny. Częstym miejscem jest brzuch.

Mówi się, że dobrze trzymać język za zębami. W tej chorobie jest to bezpośrednie narzędzie uszkodzeń. Długotrwałe żucie i wylizywanie tego samego miejsca powoduje utratę sierści i odsłonięcie skóry, której kolor przypomina nieco powierzchnię kaszanki. Skóra jest lekko niebieskawa i połyskliwa. Już na tym etapie sugeruję konsultację z lekarzem weterynarii. Psychodermatozy nie ustępują samoistnie. W kaleczonych okolicach nasila się świąd i zwierzaki ze wzmożoną siłą przystępują do lizania. Może to przypominać nerwowe ogryzanie paznokci u ludzi, ale sprawa jest bardziej poważna. Z czasem pojawia się zapalenie skóry. Najczęściej w początkowych stadiach rozwoju choroby kształt łysin jest okrągły i przypomina 5-złotowe monety.

Oczywiście, z czasem zmiany powiększają się i pogłębia zapalenie skóry. Mogą pojawiać się stany ropne, ale też charakterystyczne guzki w kolorze czerwonym. Obecność guzków świadczy o wyraźnym zaawansowaniu, bowiem bez przerwy urażana skóra zaczyna bronić się, wytwarzając nadmierną ilość ziarniny, czyli pierwotnej tkanki gojącej. Z niej właśnie powstają ziarniniaki.

Leczenie jest dość trudne. Należy wykluczyć wiele jednostek chorobowych m.in. atopowe zapalenie skóry, pierwotną ropowicę, nowotwory skóry.

Przed podjęciem leczenia należy przeanalizować spożywane pokarmy oraz atmosferę w domu. Piesek pewnej starszej pani dostawał dermatozy psychogennej podczas wakacji. W jej pięknym domu pojawiały się wnuczęta w charakterze bliskie siostrzeńcom kaczora Donalda. Nieustanne wrzaski, nadmierne zainteresowanie zwierzęciem po kilku dniach wywoływały objawy choroby.

W terapii wykorzystuje się maści z zawartością antybiotyków i sterydów. Bardzo dobre efekty przynosi laseroterapia biostymulacyjna.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4612