Przychodnia dla Zwierząt

Islam i krtań

Proszę Szanownych Państwa, niedawno przeczytałem szokujące opracowanie o islamie. Tezy nie są moje, ale wnioski moje będą.

Otóż, gdy w zachodniej wielokulturowości populacja islamu nie przekroczy 2% obserwujemy tylko religię, tak jest we Włoszech. Etykietkę prawa, polityki, edukacji, ekonomii i armii. Bo islam to recepta na wszystkie aspekty życia. 5% - to żądania specjalnych praw i specyficznej żywności halal w supermarketach - Wielka Brytania.10% - to początek anarchii, zamieszek i palenia samochodów w dużych miastach - Francja. 20% populacji - to agresja i pierwsze morderstwa to w stosunku do państwa, które udzieliło gościny - Rosja. 40% - to terroryzm i ludobójstwo - Bośnia, Czad, Liban. 60% to masakry i obowiązywanie prawa szariatu. 80% to bezwzględne wypędzanie niewiernych - Iran, Irak, Syria. 100% to już raj i tylko szkoły koraniczne, a w raju radykalizm morduje liberałów islamskich. I tak krew nie przestaje płynąć. Przykładem jest Somalia i Afganistan. Europejski przyrost naturalny jest małym procentem w stosunku do islamskiego. Pomyślałem sobie, że jak się komuś Polska nie podoba, to niech wyjedzie. Nawet sam o. Rydzyk, rabini i imamowie, którzy nie widzą potrzeby budowania naszego kraju, tylko szarpią na strzępy. Trzymajmy religie jak najdalej od państwa, bo opis islamu dotyczy każdej religii. Dobrze się stało, że w ostatnich dniach Sejm był dostępny dla wszystkich. Ale tak blisko jest od posła, po odjęciu litery "p" do ....

A teraz wróćmy do osłuchiwania. Laryngotracheitis. To łacińska nazwa wirusowego zapalenia krtani i tchawicy. Chorobę wywołuje kilka czynników. Przede wszystkim brak szczepień lub zbyt rzadkie. Osobnicza wrażliwość i złe żywienie. Bezpośrednio autorem może być bakteria Bordetella bonchsepica, Adenowirus 2 i wirus Parainfluenzy. Innym, popularnym określeniem przypadłości jest kaszel kenelowy. Kennel to anglojęzyczne określenie hodowli lub dużego skupiska psów. Na przykład schronisk dla zwierząt. Czynniki zakaźne przybyły wiele lat temu zza oceanu, są wstydliwym prezentem od wuja Sama. Laryngotracheitis dotyczy także innych gatunków zwierząt, ale w drugiej kolejności. Najczęściej zapadają na nią koty. Choroba może występować o każdej porze roku, ale jej ulubione to jesień, wiosna, zima. Objawy zaczynają się po ok. 7 dniach od kontaktu z nosicielem. Zwierzę zaczyna kichać i kaszleć. Typowym objawem, zgłaszanym podczas wstępnych konsultacji telefonicznych, jest wrażenie zadławienia kością lub chęci do wymiotów. Często towarzyszy temu zapalenie spojówek. Oczywiście, podczas wizyty należy pacjenta rzetelnie zbadać i wykluczyć ciało obce lub chorobę innego układu, ale rozstrzyga osłuchiwanie. Nad krtanią i tchawicą słychać dźwięki przypominające huragan w domu z niezamkniętymi oknami. Świsty, rzężenia, furkotania. Coś, co przypomina w starego typu odbiornikach radiowych szukanie radia Luksemburg lub Wolnej Europy. Nie za każdym razem towarzyszy podwyższona temperatura. Co jest ważnego w tej chorobie? Bardzo ciężki napadowy kaszel. Poprzez dynamikę objawu kaszel może doprowadzić do rozedmy płuc i wtórnie do niewydolności serca, a także do zapalenia oskrzeli i płuc u słabszych osobników.

Schorzenie cechuje wysoka zakaźność.W leczeniu należy bezwzględnie uwzględnić leki przeciwkaszlowe, a przede wszystkim kodeinę. Dawka nie ma znaczenia. Musi być usunięty podstawowy objaw. Kurację kodeinową należy prowadzić długo - co najmniej 14 dni. Przy pierwszych objawach nawrotu należy powtórzyć stosowanie leku przez następne 2 tygodnie. Oczywiście, stosowane są antybiotyki, środki wzmacniające, przeciwzapalne i w cięższych przypadkach kroplówki.

Spójrzcie, Szanowni Państwo, w książeczki szczepień Waszych pupili i skonsultujcie terminarz profilaktyki z lekarzem prowadzącym. Nie ma sensu wystawianie krtani i tchawic zwierząt i naszych na niepotrzebne niebezpieczeństwo, któremu można w prosty sposób zaradzić.

Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki