OSiR przyjazny niepełnosprawnym

Zmienna pogoda 2 czerwca nie zniechęciła organizatorów ani prawie 300 uczestników XIII Igrzysk Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w OSiR przy ul. Łabiszyńskiej, choć trochę utrudniła przeprowadzenie niektórych konkurencji. Znicz olimpijski zapłonął, a program - jak zwykle - był bardzo urozmaicony. Rywalizacja obejmowała m.in. wyścig na wózkach, wyścigi na czworakach, serie biegów na czas, piłkę nożną, rzuty piłeczką palantową, rzuty do kosza. Każdy zawodnik mógł startować w 3 konkurencjach. Nagrody, ufundowane przez władze Targówka i licznych sponsorów wręczał wiceburmistrz Wacław Kowalski z dyrektorem OSiR Pawłem Szostkiem.

W przerwie między konkurencjami można było podziwiać zespół cheerleaderek z Gimnazjum CXLI z ul. Trockiej, odwiedzić stoiska Stowarzyszenia "Help" z ul. Blokowej 5 i Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Św. Wincentego 85; pod namiotem Biblioteki Publicznej wyszperać ciekawą książkę i kupić ją za symboliczną złotówkę.

Pod namiotem Zarządu Rejonowego PCK, mającego siedzibę przy ul. Szymanowskiego 6 można było zmierzyć ciśnienie krwi i poziom cukru, a także porozmawiać o krwiodawstwie. "Ludzie znów zaczęli się garnąć do krwiodawstwa - powiedział nam Jan Kisiel, prezes ZR PCK na prawobrzeżną Warszawę i okolice. Działają Kluby Honorowych Dawców Krwi: Wileńska - PKP, "Polfa" Tarchomin, Warszawska Fabryka Pomp przy ul. Odlewniczej, w Zespole Szkół Gastronomicznych, w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa, a także mniejsze. Często mobilizacją do oddania krwi jest wypadek lub konieczność jej przetoczenia bliskiej osobie. Uruchamia się wtedy łańcuch dobrych uczynków".

Zapotrzebowanie na krew i jej składniki: osocze, płytki - jest ogromne. Przez cały czas można oddawać krew, z pełnymi badaniami, w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Nobla 2. Raz w tygodniu czynne są punkty pobrań w szpitalach. Połowa pobrań odbywa się podczas imprez plenerowych, festynów. Najbliższa taka okazja będzie jesienią w Parku Praskim.

Podczas olimpiady na Łabiszyńskiej, na chętnych czekał ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Warszawa. Pierwszymi dawcami byli ratownicy PCK, harcerze i opiekunowie osób niepełnosprawnych.

"Ta wspaniała impreza ewoluuje" - ogłosił niestrudzony reporter, sprawozdawca sportowy WOT, Wojciech Zieliński, który wykazał się wszechstronną znajomością spraw i ludzi. Podziękował zasłużonym, m.in. pomysłodawcy i organizatorowi kolejnych edycji igrzysk Witoldowi Rzepce, trenerowi piłki ręcznej.

Goszczący na Łabiszyńskiej Wiesław Wilczyński, dyrektor miejskiego Biura Sportu i Rekreacji (uprzednio - wiceprezes UKF, odpowiedzialny za sport osób niepełnosprawnych), powiedział nam, że dzięki takim imprezom, jak Igrzyska Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Targówek 2007, Polska jest w dziesiątce najlepszych organizatorów zawodów dla osób niepełnosprawnych. W rywalizacji o organizację paraolimpiady zwyciężyła Belgię i dzięki temu, w 2010 roku, odbędzie się ona w Polsce. Statystyki odnotowują w naszym kraju 4-5 milionów osób niepełnosprawnych. Państwo i samorząd, w polityce społecznej powinny zwracać uwagę na tę grupę, kreować pomysły i programy, które niepełnosprawnym dadzą szansę pokazania, że potrafią być aktywni.

Zapytany o budowę na Targówku hali widowiskowo-sportowej "Arena Varsovia", Wiesław Wilczyński potwierdził, że cieszy go ta ambitna inicjatywa, podobnie jak projekty innych inwestycji sportowych, np. na ul. Kołowej. W tych sprawach współpracuje z burmistrzem dzielnicy.


K.

5422