IV Międzynarodowe Zawody Tańca Irlandzkiego

Warsaw Feis 2006

16 września 2006 roku w teatrze Rampa w Warszawie po raz czwarty zostaną rozegrane zawody tańca irlandzkiego "Warsaw Feis 2006".

Organizatorem imprezy jest najstarsza w Polsce szkoła tańca irlandzkiego "Ua Niell" z Warszawy, przy współudziale Teatru Rampa na Targówku oraz Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego.

"Warsaw Feis" jest jedyną tego typu imprezą rozgrywaną w krajach dawnego bloku wschodniego oraz jedną z najstarszych w całej kontynentalnej Europie; tak długo jak warszawskie rozgrywane są tylko zawody w Niemczech i Holandii.

Tegoroczne zawody będą pod wieloma względami wyjątkowe. Planowane jest rozegranie około 100 konkurencji (w latach poprzednich było ich nie więcej niż 60), co daje łączną liczbę ponad 100 złotych, srebrnych i brązowych medali do zdobycia. Do tej pory "Warsaw Feis" były otwarte wyłącznie dla zawodników z Europy Środkowo-Wschodniej, począwszy od tego roku warszawski konkurs otwarty został dla zawodników z całego świata.

W konkursie zawodnicy startują w różnych konkurencjach w odpowiednich grupach wiekowych i poziomach zaawansowania. Z reguły najmłodszą grupą wiekową jest grupa "under 8" (poniżej 8 lat), a najstarszą "over 21"(powyżej 21 lat). Rozróżnia się cztery poziomy zaawansowania: beginner (początkujący), primary (podstawowy), intermediate (średniozaawansowany), open (zaawansowany). Podczas występu zawodnicy oceniani są przez sędziego, który przyznaje punkty poszczególnym zawodnikom. Maksymalnie uczestnik może zdobyć 100 punktów. Zawodnicy tańczą, dopóki sędzia nie przerwie ich występu dźwiękiem dzwonka. Sędzią tegorocznej imprezy będzie pani Miriam McCarthy z Droghedy w Irlandii. Ogromnym wydarzeniem dla organizatorów i zawodników będzie wizyta przewodniczącego Komisji Tańca Irlandzkiego, Seamusa O’Se. Jest to nobilitacja dla Warsaw Feis, ponieważ uświetnia on swoją osobą tylko najważniejsze imprezy, takie jak Mistrzostwa Świata.

Taniec irlandzki jest tańcem niezwykłym i coraz bardziej popularnym na całym świecie. W Polsce również powstaje coraz więcej szkół i zespołów tańca z Zielonej Wyspy.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tegorocznych zawodach "Warsaw Feis 2006".

K.
4133