Więcej niż taniec

Impreza się rozwija. W IX edycji Otwartych Mistrzostw Warszawy w BoogieWoogie, wzbogaconych o Debiuty - Turniej Rock'n'Rolla Sportowego, wystąpili zawodnicy z 5 krajów: Litwy, Rosji, Łotwy, Ukrainy i Polski. Oceniało międzynarodowe jury. Tradycyjnie, imprezę poprowadził Robert Kulesza. "Z tańca można dowiedzieć się o sobie, o swoich możliwościach" - powiedział 2 grudnia.

Na scenie Domu Kultury "Zacisze" swoje możliwości i umiejętności pokazali zawodnicy w 5 kategoriach wiekowych: 2 w rock'n'rollu sportowym (6 - 12 lat i 13 -17 lat), 3 w boogie woogie (juniorzy, seniorzy średnio zaawansowani oraz seniorzy klasa mistrzowska). W ubiorach młodszych zawodników więcej było różnorodnych barw i blasków, u starszych - dostojnej czerni. Występom par towarzyszyły żywe, wręcz ogłuszające reakcje publiczności: oklaski, okrzyki, dźwięk rogu. Wiele osób utrwalało popisy taneczne na zdjęciach. Widownię wypełniła kibicująca zawodnikom młodzież, członkowie rodzin i sympatycy. Najmłodszy z nich, Dawidek (rok i 9 miesięcy), przybył z rodzicami i babcią Wandą, by kibicować Grzegorzowi Herubińskiemu i jego partnerce Marcie - oni mają w sobie "coś"; gdy wychodzą na parkiet - szaleją. Babcia ma nadzieję, że w przyszłości Dawid też będzie chciał tańczyć.

Dyrektorka DK "Zacisze" dzieli się refleksją: w tańcu jest rywalizacja - trzeba pogratulować zwycięzcom; najważniejsze jest jednak to, że wszyscy uczestnicy mają zainteresowanie, które będzie im w życiu procentować. Przez taniec poznają nowych ludzi, mogą się zaprzyjaźnić, wyjeżdżają do innych krajów. Dom Kultury "Zacisze" jest otwarty na kontakty zewnętrzne. Dwa lata temu pani dyrektor rozmawiała z dyrektorką teatru "Katri" z Rygi, przy szkole sportowej. W efekcie, goście z tej placówki wystąpili w "Zaciszu", a w zamian zaprosili gospodarzy do siebie. Kilkunastoosobowy zespół tańca boogie woogie był gościem honorowym podczas spartakiady w Rydze, wystąpił też w największym teatrze w tym mieście. Dobre kontakty zainspirowały ułożenie programu "Wymiana", na który udało się pozyskać środki z Unii Europejskiej. W czasie ferii zimowych młodzi tancerze z Rygi przyjadą do Warszawy i wspólnie z kolegami z "Zacisza" stworzą spektakl. Jaki on będzie, zależy wyłącznie od pomysłów młodzieży. W ubiegłym roku taki spektakl powstał we współpracy z gośćmi z Litwy, teraz będzie z Łotwą. "Rozszerza się krąg ludzi, którzy chcą współpracować. To, co w tej dziedzinie robią dorośli, bardzo dobrze wpływa na młodzież" - mówi Bożenna Dydek.

K.

4445