Jedno Echo


O Stowarzyszeniu Teatralnym Remus i jego działaniach na Pradze pisaliśmy już w gazecie. To teatr, którego najczęstszą formą wypowiedzi są projekty podwórkowe, dzięki którym artyści docierają najpierw do dzieci, a przez nich do dorosłych. Teatr, który przychodzi ze swoimi spektaklami do ludzi, a w zamian, w ramach tzw. barteru oczekuje od nich własnych prezentacji. Remus działa zazwyczaj wśród społeczności, borykających się z różnymi problemami, nawiązuje z nimi kontakt i zaprasza do współpracy.

W ostatnich latach artyści ze Stowarzyszenia Remus kilkakrotnie wychodzili na praskie ulice i podwórka, proponując praskim dzieciom warsztaty szczudlarskie, parady z chińskim smokiem, czy układanie kobierców z papierowych kulek.

Obecnie Teatr Remus chce przedstawić praskiej publiczności nieco ambitniejszą ofertę niż występy kuglarskie. Będzie to animacja kulturalna zatytułowana "Jedno Echo".

"Jedno Echo" to projekt muzyczno-teatralny, realizowany z zespołem zaproszonych artystów z różnych krajów. Jest to cykl trzech koncertów a capella, odbywających się w niezwykłej scenerii. W postindustrialnych przestrzeniach starej Pragi aktorzy i goście z zagranicy wspólnie śpiewają pieśni różnych kultur.

Pierwsze miejsce to siedziba Teatru Remus przy ul. Inżynierskiej 3, sala teatralna, strych, oraz dziedziniec dawnego magazynu mebli. Pozostałe lokalizacje to stary młyn przy ulicy Objazdowej 2, nieczynna piekarnia oraz hala produkcyjna w oficynie budynku przy ul. 11 Listopada 10 i tzw. Sala Miodowa w wytwórni wódek "Koneser".

Projekt "Jedno Echo" to wyjątkowe, twórcze spotkanie artystów reprezentujących różne tradycje i techniki wokalne: bułgarską, ukraińską, afrykańską, litewską, perską oraz tuwański śpiew gardłowy, czyli śpiew Tuwińców, narodu zamieszkującego tereny Tuwy, autonomicznej republiki Federacji Rosyjskiej, położonej przy granicy z Mongolią.

Jednocześnie, celem przybliżenia warszawskiej publiczności tradycji, z których czerpią artyści, odbędą się otwarte warsztaty poszczególnych technik wokalnych: afrykańskiej, ukraińskiej i polskiej. Warsztaty prowadzą: Nela Brzezińska (Ukraina), Agata Korbel i Katarzyna Staniszewska (Polska) oraz Benoit Le Gros (Togo).

Stowarzyszenie Teatralne Remus zaprasza zarówno osoby początkujące, jak i posiadające doświadczenie w pracy z głosem na warsztaty technik śpiewu, organizowane w ramach projektu "Jedno Echo" 16 - 17 czerwca w siedzibie Teatru Remus, ul. Inżynierska 3, oraz na koncerty, które odbędą się 22 czerwca o godz. 20.30 na ul. Objazdowej 2, Targowej 80 i w Wytwórni Wódek "Koneser". Wstęp wolny. Kontakt i zapisy: teatrremus@wp.pl lub tel.: (022) 833-44-20, 0661-751-386.


Joanna Kiwilszo

4535