Malarstwo Rajmunda Gałeckiego

W ramach projektu "Artyści z Mazowsza" w Galerii N’69 przy ul. Tarchomińskiej 9, 3 października otwarta została wystawa malarstwa Rajmunda Gałeckiego, młodego artysty, pochodzącego z Rawy Mazowieckiej.

Projekt "Artyści z Mazowsza" obejmuje różnego rodzaje działania, służące promocji i popularyzacji twórczości mazowieckich artystów; są to plenery malarskie, konkursy, publikacje i oczywiście wystawy w warszawskich i mazowieckich galeriach. Projekt jest wspólną inicjatywą Fundacji Artbarbakan i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Pewne jego elementy są stałe, jak coroczne prezentacje pod hasłem "Artyści z Mazowsza" w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim (Galeria Mazowiecka) albo plenery malarskie w Osiecku, inne zmienne. Co roku czeka nas coś nowego.

Rajmund Gałecki, który otwiera cykl wystaw "Artystów z Mazowsza" w Galerii N’69, urodził się w 1972 r. Ukończył wydział artystyczny Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie (dyplom z malarstwa w 2000 r. w pracowni prof. Walentego Wróblewskiego). Od 2007 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo i rysunek. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: "Pejzaże", "Światło i czułość" w Rawie Mazowieckiej oraz w Galerii 137 w Łodzi i Galerii Elektor w Warszawie. Wystawiał swoje prace na murach Barbakanu w ramach akcji Artbarbakan 2008 oraz podczas Nocy Muzeów na Brzeskiej. Artysta prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku w Ośrodku Kultury na Woli w Warszawie.

W Galerii N’69 prezentuje obrazy z ostatnich 6 lat. Są to głównie pejzaże pochodzące z pleneru w Jurgowie koło Zakopanego oraz z ostatniego pleneru w Osiecku. Jest też kilka obrazów figuralnych. Sam artysta mówi, że inspiruje go natura i niewątpliwie właśnie pejzaże malowane z natury przyciągają nasz wzrok. Są to piękne widoki Tatr i Podhala i przede wszystkim rozświetlone słońcem widoki Mazowsza, rzeka Rawka, leśne ścieżki, okolice Osiecka. Urokliwe i trochę nostalgiczne są też pejzaże miejskie. Artysta świetnie oddał atmosferę małego miasteczka, malując swój dom rodzinny w Rawie Mazowieckiej.

Dwa niewielkie obrazy przestawiają widoki Warszawy - fragment Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia. Błękitną barwą nieba odznaczają się pejzaże Wenecji i Saint Tropez, wynik ubiegłorocznej podróży artysty do Włoch i Prowansji.

Tematy, które podejmuje Rajmund Gałecki są proste - pejzaże, odwzorowanie natury. Ale są to pejzaże niezwykłe. Charakteryzują się specjalnym światłem. - Staram się pokazać, jak światło oddziaływuje na przedmioty - mówi Rajmund Gałecki - jak zmienia lokalne kolory. Na moich obrazach kolory wydają się czasem odrealnione. Takie jest jednak działanie światła.

Poszukiwanie koloru, operowanie światłem to cechy charakterystyczne malarstwa Rajmunda Gałeckiego. Wystawę jego pejzaży można oglądać w Galerii N’69 przy ul. Tarchomińskiej 9 do 23 października po uzgodnieniu telefonicznym, tel.: 0501-013-835; 0509-811-674.

Joanna Kiwilszo