Cohabitation

Stowarzyszenie Artystów fabs zaprasza do galerii przy ul. Brzeskiej 7 na wystawę prac Michaela Micali, zatytułowanej "Cohabitation". Michael Micali jest amerykańskim artystą pochodzącym z Nowego Jorku, mieszkającym przez ostatni rok w Warszawie. Jego dzieła wystawiane były zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, przy czym obecna ekspozycja jest pierwszą samodzielną wystawą artysty w Polsce.

Prace Michaela Micali zwykle są przesiąknięte ironią i absurdem. Tym razem autor przyjmuje postawę bardziej subtelną. Tytuł wystawy "Cohabitation" można przetłumaczyć jako "Wspólne życie" i rzeczywiście nawiązuje on do szczęśliwego życia w związku małżeńskim. Minimalistyczne obrazy i elementy instalacji odzwierciedlają osobiste przemyślenia artysty na temat dzielenia życia z drugą osobą. Już same tytuły prac: "Twój dotyk", "Para", "Wspierać/prosperować", "Metafizyka rodem z Ikei" czy "Przestrzeń osobista" oddają emocje towarzyszące układaniu codzienności we dwoje.

Obrazy malowane techniką emalii i oleju na płótnie są skromne. To właściwie głównie linie proste i figury geometryczne w stonowanych barwach brązu, beżu i czerni. Na obrazie pt. "Para" (na zdjęciu) dwie wiązki linii, czarna i brązowa krzyżują się i przecinają. W tych obrazach jest rytm i harmonia. Autorowi chodziło właśnie o pokazanie harmonii. Tę harmonię zakłócają, niestety, trochę dwie instalacje towarzyszące obrazom. Jedna to papier komputerowy i walizki, a druga - stolik z Ikei i stos kolorowych magazynów. Instalacje nie pasują do obrazów, a nawet przeszkadzają im, psując przekaz malarski. Są zbyt dosłowne. W sztuce ważne są pewne niedopowiedzenia, jakiś margines dający widzowi możliwość własnej interpretacji.

Część malarska "Cohabitation" rozbraja swą prostotą, ale i intryguje właśnie niedopowiedzeniem. Jedna z prac nosi tytuł "Jaskinia naszych czasów". Czy tą jaskinią jest po prostu dom, ciepło domowego ogniska? Artysta odpowiada na to w poetycki sposób, pokazując harmonijne układy linii i barw.

Wystawa Michaela Micali pt. "Cohabitation" w galerii Stowarzyszenia Artystów fabs trwać będzie do 4 lutego 2009r., otwarta w soboty, godz.15-17 i niedziele, godz. 13-15 lub po uzgodnieniu tel. 0505-121-417.


Joanna Kiwilszo
4084