38o38'0'' N, 9o13'30'' W

TomᚠHrůza, ur. w 1979 r., absolwent studiów artystycznych Uniwersytetu w Usti nad Łabą, Wydziału Sztuki, Projektowania i Technologii University of Derby, University at Albany oraz State University of New York, zajmuje się fotografią i wideo. Tematyka jego prac oscyluje wokół natury. Interesuje go fotografia turystyczna i pejzażowa. Opowiadane czy poruszane przez niego tematy najczęściej wynikają z bezpośredniego doświadczenia. Zawsze jednak jego fotografie cechuje pewna tajemniczość.

TomᚠHrůza mieszka i pracuje w Pradze. Od 2007 roku współpracuje ze stowarzyszeniem fabs. Obecna wystawa jest jego trzecią ekspozycją w Polsce. Wcześniej zrealizował tu dwa projekty: w maju 2007 r. wraz z Janem Freibergiem miał wystawę "Za rzeką jest Argentyna" w Warszawie, a w 2008 r. brał udział w zbiorowym pokazie "Jesteś moją wolnością" w Zbludzy.

Na obecnej wystawie zaprezentował film wideo i zdjęcia oceanu. Szczególnie interesujący jest film. Pokazuje wzburzone morze. Wzdłuż linii horyzontu porusza się statek - dymiący rybacki kuter. Bliżej brzegu, w falach widzimy człowieka. W pewnej chwili jego sylwetka niknie pod wodą. Przeżywamy moment niepokoju - czy człowiek pojawi się na powierzchni? Na szczęście za chwilę pływak wyłania się z piany morskiej i historia się powtarza. Ten moment niepokoju to właśnie ta tajemnica, niewiadoma, charakterystyczna dla prac Tomáša Hrůzy. Tajemnica tkwi w morzu, nie tylko tym konkretnym, u wybrzeży Portugalii.

Film, podobnie jak większość zdjęć jest czarno-biały, i prawdopodobnie dlatego obraz nie kojarzy nam się z południowym, ciepłym morzem. Nie widzimy błękitu nieba i lazurowej, świetlistej barwy wody. Zdjęcia robione były zresztą w listopadzie. To równie dobrze mógłby być Bałtyk lub Morze Północne. Słyszymy charakterystyczny szum fal. Tajemnica morza, którą uchwycił TomᚠHrůza jest zawsze ta sama.

Wystawa fotografii i wideo Tomáša Hrůzy pt. "38o38'0'' N, 9o13'30'' W" w Galerii Stowarzyszenia Artystów fabs przy ul. Brzeskiej 7 czynna będzie do 31 marca, w sobotę, w godz. 15-17 oraz w niedzielę, w godz. 13-15, lub po uzgodnieniu telefonicznym, tel.: 505-12-14-17.

Joanna Kiwilszo
4021