Na balu u księcia Orłowskiego

Tak zatytułowany karnawałowy koncert, osnuty na motywach operetki "Zemsta Nietoperza" Johanna Straussa był okazją do zaprezentowania na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury najpiękniejszych arii operowych i operetkowych z dużą dawką humoru.

Nowatorski program, przygotowany przez grupę młodych muzyków, skupionych wokół wiedeńskiej organizacji kulturalnej "Passion Artists" to rodzaj eksperymentu muzycznego, opartego na przekonaniu, że muzyka ma przede wszystkim dawać radość wykonawcom i odbiorcom. Dlatego spektakl, zaprezentowany 12 lutego w Białołęckim Ośrodku Kultury był swoistą zabawą, do której artyści zaprosili też publiczność, opowiadając muzyczną historię.

Oto ekscentryczny książę Orłowski wydaje w swoim pałacu wielki bal. Zaprasza dwóch kawalerów: markiza Tony’ego i przebiegłego doktora Falke. Nagle na balu zjawia się piękna nieznajoma. Zaintrygowani mężczyźni zaczynają konkurować o jej względy. W drugiej części koncertu, w książęcych ogrodach piękna Maria spotyka przyjaciółkę Jadwigę. Teraz z kolei one rywalizują między sobą o przystojnego kawalera. Ta niezbyt skomplikowana fabuła jest tylko pretekstem do zaprezentowania wspaniałej muzyki.

W wykonaniu artystów, którzy pochodzą z Litwy, Polski, Korei i Białorusi usłyszeliśmy przeboje z operetek Johanna Straussa i Franciszka Lehara. Zabrzmiały też najpiękniejsze arie z takich oper, jak "Trawiata" Giusseppe Verdiego, "Tosca" Giacomo Pucciniego, czy "Don Giovanni" i "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nie zabrakło również polskiej muzyki, czyli fragmentów "Strasznego Dworu" Stanisława Moniuszki.

Warto zauważyć, że obok tak słynnych arii, jak "E lucevan le stelle" z opery "Tosca", którą zaśpiewał Min Je Jang (tenor), mieliśmy okazję usłyszeć kilka mniej znanych utworów, jak "Kwiatowy" duet Lakme i Maliki z opery "Lakme" Leo Delibesa w mistrzowskim wykonaniu Sabiny Zapiór (sopran koloraturowy) i Romualdy Suchockiej (mezzosopran). Prawdziwą perełką był też duet kotów "Ach moja kotko" W.A. Mozarta w wykonaniu Sabiny Zapiór i Tomasza Pietaka (baryton). Tomasz Pietak, obiecujący młody śpiewak o pięknej barwie głosu, zaprezentował też arię Oniegina pt. "Wy mnie pisali" z opery "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego.Sabina Zapiór, założycielka i pomysłodawczyni "Passion Artists" objawiła podczas koncertu wielki talent komiczny. Potrafiła rozbawić publiczność, łącząc wspaniały śpiew z popisami aktorskimi. Artystom akompaniowała pochodząca z Mińska Oksana Svekla.

Koncert zorganizowany przez burmistrza Dzielnicy Białołęka Jacka Kaznowskiego wraz z Radą i Zarządem oraz Wydział Kultury zakończyło wspólne śpiewanie pieśni "Usta milczą, dusza śpiewa" z operetki "Wesoła Wdówka" Franciszka Lehara.

Grupa "Passion Artists" postawiła sobie za cel propagowanie muzyki klasycznej w taki sposób, by dostarczała rozrywki i radości, a także wielu doznań estetycznych nie tylko jak dotychczas nielicznym koneserom tego gatunku, lecz jak najszerszej publiczności. Sądząc z owacji, jakie artyści otrzymali po piątkowym koncercie "Na balu u księcia Orłowskiego", w pełni im się to udało.


Joanna Kiwilszo

4977