III Praski Festiwal Filmów młodzieżowych

Pierwsze miejsce i Złotą Praską Kliszę zdobył 16-letni Domink Krawczyk za film "Boisko", dokument pokazujący jeden dzień z życia dzieciaków, które wolny czas spędzają na osiedlowym boisku. Statuetkę Srebrnej Kliszy odebrała ekipa filmowa z Suwałk, która zrealizowała film "Moje marzenia", etiudę o tym, jak ważne są często bardzo proste pragnienia. Trzecie miejsce i Brązową Praską Kliszę jury przyznało jedynemu animowanemu filmowi przewrotnie zatytułowanemu "Pasztet", w którym autor, Filip Pelc, pokazał w niezwykle oryginalnej formie prostą historię o ludzkiej wrażliwości. Dwa wyróżnienia zostały przyznane obrazom: "Deaf life" autorstwa Marty Abramczyk za tzw. Human touch, oraz film "Normalnie o tej porze", teledyskowi zgłoszonemu przez Karolinę Makowiecką, w którym jury doceniło bardzo dobre zdjęcia. Nagroda Burmistrza Dzielnicy Praga Północ - dwutygodniowy kurs językowy w Anglii, trafiła do autorów filmu "Moje marzenia", a nagroda publiczności - olbrzymia czekoladowa kamera, ufundowana przez firmę Cadberry Wedel, przypadła w udziale ekipie filmowej Kamerakcja za film "Haluniada", zabawną, ale i tragiczną wizję narkotycznego tripu głównego bohatera.

Imprezę uzupełniły warsztaty filmowe Fundacji Monte Wideo Foto, podczas których kilkanaście osób, pod okiem instruktorów (wśród których znalazł się m.in. Cezary Ciszewski - twórca pierwszej internetowej telewizji osiedlowej), po krótkim instruktażu ruszło w miasto by nakręcić film... komórką. Efekty tego przedsięwzięcia były różne, ale najważniejsza była tak naprawdę zabawa, która udała się na pewno.

Organizatorzy imprezy - Stowarzyszenie "Serduszko dla Dzieci", już zaczęli przygotowania do przyszłorocznego, IV Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych - Nowa Perspektywa. Odbędzie się on na początku marca i tym razem zagości w NovymKinie Praha w weekend. Prezes stowarzyszenia, Jarosław Adamczuk, już dzisiaj zachęca do wsparcia przedsięwzięcia przez firmy, które prowadzą działalność w obszarach CSR.

Zapraszamy na stronę festiwalu, gdzie można zobaczyć zwiastun imprezy z fragmentami filmów z tegorocznej puli konkursowej www.ffm.org.pl  

3995