Struktury II - Korelacje

Korelacja oznacza wzajemny związek, a dokładniej związek pomiędzy dwiema zmiennymi losowymi. Takie właśnie zależności losów człowieka i świata przyrody przedstawiła w galerii Stowarzyszenia Artystów fabs Grażyna Magdalena Czarnecka-Majewska.

Najnowsza wystawa, otwarta 20 marca w galerii Stowarzyszenia Artystów fabs przy ul. Brzeskiej 7, nosząca tytuł "Korelacje" to druga wystawa Grażyny Magdaleny Czarneckiej-Majewskiej w tej galerii i druga z serii "Struktury". Prezentuje fotografie i rzeźby, w których odniesienie życia człowieka do przyrody jest bardzo czytelne.

- To bardzo osobista wystawa – mówi artystka – Przedstawione tu prace są wynikiem spotkań, rozmów, przemyśleń całego mojego życia. Grażyna Magdalena Czarnecka-Majewska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się głównie rzeźbą, ale stosuje też inne formy wypowiedzi, jak fotografia, rysunek i słowo. Na obecnej wystawie zaprezentowała rzeźby w kształcie prostopadłościanów z przeplecionymi wewnątrz nićmi oraz szereg fotografii pająka w ramie okiennej.

Artystka nie kryje swojej fascynacji pająkami. Ich misternie skonstruowane sieci są w pewnym sensie symbolem ludzkiego życia, przeplatających się ludzkich losów i ścieżek. Każda nitka dokądś prowadzi. Uruchomienie jednej nici powoduje uruchomienie następnej i kolejnej. W ten sposób powstają pewne uwarunkowania, budują się korelacje. Czasem nici się zagęszczają i człowiek jest uwikłany, jak owad w sieci pająka. Czy zdoła z niej wyjść? Poradzi sobie lub nie, to zależy od charakteru, wiedzy, umiejętności.

Przesłanie wystawy jest optymistyczne. Świadczą o tym żywe kolory rzeźb oraz prześwietlone słońcem barwy pajęczych portretów. Kolory też są wynikiem artystycznych doświadczeń autorki oraz jej wcześniejszych relacji.

- Zanim zajęłam się rzeźbą, malowałam - wyjaśnia artystka. - Teraz wracam do kolorów.

Poza kolorem udało jej się w rzeźbach zawrzeć jeszcze jedną swoją pasję - poezję. Każdą rzeźbę spina jak klamrą ceramiczna pieczęć z wyrytymi tekstami artystki. Poezja jest dla Grażyny Czarneckiej-Majewskiej przeciwwagą rzeźby; rzeźba bowiem powstaje długo, a poezja pozwala wyrzucić z siebie emocje natychmiast. Grażyna Czarnecka-Majewska w jednym ze swoich wierszy mówi, że jest obserwatorem, odkrywa i przemierza światy. Zapis tych doświadczeń mamy okazję podziwiać na wystawie "Korelacje". Zapis ten nie byłby pełen, gdyby nie sugestywna muzyka, skomponowana przez syna artystki, Huberta Majewskiego.

Wystawa prac Grażyny Magdaleny Czarneckiej-Majewskiej pt. "Struktury II - Korelacje" w galerii Stowarzyszenia Artystów fabs przy ul. Brzeskiej 7 czynna jest do 17 kwietnia, w soboty, w godz. 15-17, w niedziele, w godz. 13-15, lub po uzgodnieniu tel. 505-12-14-17.

Joanna Kiwilszo