"Falanster" w Teatrze Remus

Teatr Remus zaprasza na premierę spektaklu "Falanster". Jest to monodram w wykonaniu Katarzyny Nowackiej - aktorki, która była jedną z założycielek Teatru Remus w latach dziewięćdziesiątych.

Inspiracje literackie spektaklu to przede wszystkim fragment biografii Heleny Modrzejewskiej opisany w książce Susan Sontag "W Ameryce", a także w "Listach z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza, dotyczący próby utworzenia w kalifornijskim Anaheim utopijnej społeczności o charakterze komuny - tytułowego "falansteru", wzorowanego na wizji dziewiętnastowiecznego socjalisty utopijnego, Charlesa Fouriera. Falanster to swego rodzaju spółdzielnia spożywców i artystów, składająca się z 1620 osób (810 mężczyzn i 810 kobiet), mająca zastąpić państwo i skupiająca członków w wielkim internacie, wokół którego rozmieszczone byłyby zakłady przemysłowe i fermy.

Ironia losu chciała, że dokładnie w miejscu, gdzie ongiś mieściła się farma Heleny Modrzejewskiej, dzisiaj znajduje się Disneyland. Współczesny rodzaj utopii. Ucieczkowej. Rozrywkowej. Jednym z celów, jakie stawia sobie spektakl, jest pokazanie drogi, jaką przeszły dwudziestowieczne utopie społeczne - od hipisowskich komun do sekciarskiej hipokryzji i nadużyć, a wreszcie - od niewinnych założeń utopijnego socjalizmu do socjalizmu realnego. I dalej - do Disneylandu - zarówno narkotycznych halucynacji, jak i społeczeństwa konsumpcyjnego.

W warstwie tekstowej, w spektaklu wykorzystane są również materiały archiwalne Teatru Remus. Są to fragmenty listów pisanych w latach 1999-2000 przez krakowskiego artystę-plastyka i ówczesnego scenografa teatru, Piotra Biesa, zawierające m.in. wspomnienia z pogrzebu Tadeusza Kantora. W przedstawieniu pojawiają się także wiersze haiku.

Wizualnie, spektakl nawiązuje z jednej strony do teatru śmierci Kantora, z drugiej zaś - do japońskiego teatru klasycznego, zwłaszcza do postaci Kobiety-Pająka obecnej w wielu dramatach japońskiego teatru kabuki. Elementy scenografii spektaklu nawiązują również do ikon komercyjnej kultury masowej.

REŻYSERIA: Katarzyna Kazimierczuk
OBSADA: Katarzyna Nowacka
SCENOGRAFIA: Katarzyna Kazimierczuk, Katarzyna Nowacka
FOTO: Rafał Zambrzycki
PROJEKTY GRAFICZNE: Jeremy Stiehl
PREMIERA: 25 VI 2010 godz. 19.00
SPEKTAKLE: 26 i 27 VI 2010 godz. 19.00
Teatr Remus, wejście tylko od ul. Targowej 80, wstęp wolny.


J.
4283