Wystawa Praga. Prawobrzeżna dzielnica Warszawy

Zanim powstanie docelowa siedziba Muzeum Warszawskiej Pragi, w sali wystawowej dawnej Wytwórni Wódek "Koneser" miało miejsce otwarcie kolejnej wystawy fotografii ukazujących oblicze warszawskiej Pragi. Autorka ekspozycji, Dorota Marat, starała się podkreślić wyjątkowość, niebanalność i różnorodność Pragi, zarówno w jej historycznej szacie, jak i w całkiem współczesnej.

Mamy więc sportretowane stare, odarte z tynku kamienice, podwórka-studnie, tajemnicze bramy, a tam perełki detali: pompy, płotki, odboje bramne, drzwi pamiętające świetność budynku, patrzące z wysoka figury świętych, czy zachowany dyskretnie gdzieniegdzie ciekawy detal ścienny. Bruk na ulicy Rybnej dokładnie przypomina ten ze zdjęcia przedstawiającego Żydów wracających z synagogi w 1926 roku.

Nowe na Pradze to kluby, pracownie artystów i przygotowywane przez nich imprezy. To próba oswajania przestrzeni poprzez murale, zarówno te malowane przez artystów, jak i autorstwa dzieci z ulicy Stalowej.

Wystawa portretuje miejsca, ale i ludzi - zarówno pracowników przedwojennej Fabryki Aparatów Elektrycznych Szpotańskiego, jak i dzisiejszych twórców czy bywalców klubowych imprez i wystaw. Czas dzieli też współczesną kilkuletnią baletnicę od strojnej damy z lat trzydziestych, ale obie utrwalił obiektyw praskiego fotografa.

Otwarcie wystawy spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, społeczników i praskich artystów, którzy tłumnie wypełnili sale wystawowe. W klimat ekspozycji wdarła się jednak także szara rzeczywistość. Jolanta Wiśniewska, dyrektor Muzeum Warszawskiej Pragi zapewniła, że prace przy budowie siedziby przy ul. Targowej szybko postępują, natomiast istnieje niebezpieczeństwo, że muzeum będzie stało puste - zabraknie pieniędzy na ekspozycje. Ciekawy nowoczesny projekt wymaga odpowiedniej oprawy, nawiązującej bardziej do tej z Muzeum Powstania Warszawskiego, niż konwencjonalnych (czyli tańszych) metod ekspozycji. Sprawa muzeum jest dla prażan ważna. Miejmy nadzieję, że to zaangażowanie wystarczy.

Wystawa w sali ekspozycyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi w dawnej Wytwórni Wódek Koneser przy ul. Ząbkowskiej 27/31, budynek 36b, piętro I będzie czynna do 30 kwietnia 2011 r. od środy do soboty, w godzinach 11.00-17.00.

Autorami prezentowanych na wystawie zdjęć są: Zelda Klimkowska, Maja Ostrowska, Dorota Marat, Andrzej Marat, Andrzej Łojko, Łukasz Kosela, Jan Rolke, Włodzimierz Krzemiński oraz Stanisław Trzciński.


Kr.

4336