Odgłosy Wiosny w Białołęce

Tym razem nie chodzi o budzącą się do życia białołęcką przyrodę, lecz o muzyczne odgłosy wiosny, jakie można było usłyszeć 20 marca w Białołęckim Ośrodku Kultury podczas koncertu o takim właśnie tytule.

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, kiedy życie na nowo rozkwita, przyroda budzi się z zimowego letargu, a ludzi napełnia twórcza energia. Wiośnie towarzyszą całe palety barw, zapachów i dźwięków, z których kompozytorzy różnych epok chętnie czerpali inspiracje muzyczne. Powstała w ten sposób muzyka emanuje optymizmem i radością życia.

Na taki optymistyczny, pełen uśmiechu i radości koncert zaprosili nas Burmistrz Dzielnicy Białołęka Jacek Kaznowski wraz z Radą i Zarządem, Wydział Kultury oraz Impresariat Artystyczny Proscenium. Specjalnie dobrany repertuar, którego mottem były słowa z popularnej piosenki "Skaldów" p.t. "Wiosna", nieodmiennie kojarzył się ze słońcem, śpiewem ptaków i miłosnymi uniesieniami.

W usłanej kwiatami scenerii zabrzmiały najpiękniejsze utwory mistrzów operetki Johanna Straussa, Emmericha Kalmana, Franza Lehara i Carla Zellera. Usłyszeliśmy cudowne walce, polki i duety w wykonaniu wspaniałych solistów, Bogumiły Dziel-Wawrowskiej, sopran i Ryszarda Wróblewskiego, tenor, którym towarzyszyła Białołęka Orkiestra Romantica w kameralnym składzie.

Fragment "Czterech pór roku", "Wiosnę" Antonio Vivaldiego, oraz takie utwory, jak "Skowronek" Grigorasza Dinicu i "Czardasz" Vittorio Montiego po mistrzowsku, z towarzyszeniem orkiestry wykonał skrzypek Maciej Przestrzelski. Ryszard Wróblewski przypomniał dwa przeboje wylansowane przez dawnego idola operetki Mieczysława Wojnickiego, "Kaczuszka i mak" oraz "Jabłuszko pełne snu", a na koniec rozbawiona publiczność wspólnie z artystami wykonała znany duet "Usta milczą, dusza śpiewa" z operetki "Wesoła wdówka" Franza Lehara. Na bis Bogumiła Dziel-Wawrowska i Ryszard Wróblewski zaśpiewali przebój Andrea Bocelli "Time to say goodbye".

Autorem aranżacji wszystkich utworów zaprezentowanych w niedzielnym koncercie był Tomasz Labuń, który tym razem nie dyrygował orkiestrą, a tylko wystąpił w jej składzie jako "zwykły" klarnecista. Koncert prowadziła z wielkim poczuciem humoru dyrektor Białołęckiej Orkiestry Romantica Anna Barańska-Wróblewska, której dziełem był również scenariusz, reżyseria, scenografia koncertu a także kostiumy.

Koncert "Odgłosy Wiosny", jaki odbył się w niedzielę 20 marca w Białołęckim Ośrodku Kultury był znakomitą okazją, aby poprzez muzykę dostrzec całe bogactwo otaczającego nas naturalnego piękna i po prostu dobrze się zabawić.


Joanna Kiwilszo

4453