Chóry i kabarety w "Zaciszu"

XI Festiwal Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora odbył się w dniach 28-29 stycznia. Wśród pasjonatów sztuki festiwal zaciszański znany jest w całej Polsce i za granicą. Wysoki poziom artystyczny, sprawna organizacja, profesjonalne jury: prof. Krzysztof Kusiel-Moroz - przewodniczący, Joanna Rawik, Andrzej Banasiewicz to jego główne atuty. W ciągu wielu lat narodziły się znajomości, owocujące potem spotkaniami i współpracą.

Prezentacje festiwalowe mają zawsze charakter konkursowy, ale wśród uczestników dominowała bardziej chęć pokazania swego dorobku i talentów niż ostra walka o nagrody.

W czasie, gdy artyści prezentowali swoje programy, w kuluarach trwały ożywione rozmowy, słychać było okrzyki powitalne, pełną parą pracował bufet. I choć za oknami rządził siarczysty mróz, to w przytulnym, ale w tych dniach z pewnością trochę za ciasnym Domu Kultury "Zacisze" w Warszawie, panowała gorąca atmosfera. Goście żartowali, wspominali i dzielili się na bieżąco uwagami po obejrzanych prezentacjach konkurencji. W strojach pań dominował kolor czerwony. Wiadomo, że jest najbardziej energetyczny. Były też kloszowe spódnice w modne w latach 50. grochy.

Gospodarze - chór "Zacisze" w sobotę 28 stycznia, a następnego dnia zespół wokalno - estradowy - "Zaciszańska Nuta", uwijali się, aby każdy, kto przekroczył próg budynku, dokładnie się orientował co, gdzie i kiedy.

Nie było to wcale łatwe zadanie, gdyż w ciągu dwóch dni Dom Kultury "Zacisze" gościł aż czterdzieści cztery grupy - 591 osób, w tym 299 osób w sobotę, 292 osoby w niedzielę. Przyjechali seniorzy z Raszyna, Otwocka, Kobyłki, Łowicza, Lesznowoli, Łochowa, Skierniewic, ale także z Olsztyna, Elbląga czy Konina. Najwięcej emocji przeżyli artyści z Szamocina. Połączyli udział w festiwalu z kilkudniowym zwiedzaniem stolicy i spotkaniami ze swymi ziomkami.

Słynnego kompozytora - Adama Sławińskiego zaprosili na czwartkowe spotkanie całej ekipy szamocińskiej ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w Domu Kultury Zacisze.

Uwieńczeniem ich niezapomnianej wyprawy do Warszawy było zdobycie pierwszego miejsca w kategorii kabarety. Seniorski Teatr "Pogodna Jesień" z Ośrodka Kultury w Szamocinie zachwycił i jury, i licznie zgromadzoną publiczność.

W XI Festiwalu wzięły udział: 4 chóry (w tym 1 poza konkursem), 10 kabaretów, 25 zespołów wokalnych (w tym 1 poza konkursem), 5 zespołów folklorystycznych. A oto tegoroczni zwycięzcy:

GRAND PRIX: Zespół Pieśni i Tańca "Oberek" z Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik" w Wyszkowie

w kategorii CHÓRY:
I miejsce: "La Musica" z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie
II miejsce: DE NOVO z Akademii Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie
III miejsce: "Tonika" z Domu Kultury Praga w Warszawie

w kategorii KABARETY:
I miejsce: "Pogodna Jesień" z Szamocińskiego Ośrodka Kultury w Szamocinie
II miejsce: "Ale Babki" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu
III miejsce: Zespół przy Klubie Seniora "Zacisze" w Skierniewicach

w kategorii ZESPOŁY WOKALNE:
I miejsce: "Sąsiedzi ze Stefanowa" ze Stowarzyszenia "Niezapomniane Melodie" w Stefanowie
II miejsce: "BELCANTO" z Domu Kultury Kolorowa w Ursusie
III miejsce: "Oleander" z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie

w kategorii ZESPOŁY FOLKLORYSTYCZNE:
I miejsce: "Ustronie" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Skierniewicach
II miejsce: "Leśne Echo" z Centrum Kultury w Piasecznie
III miejsce: "Zwoleniacy" ze Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zwoleniu

Jury wyraziło podziękowanie członkom zespołu wokalno-estradowego "Zaciszańska Nuta" i chóru "Zacisze" za sprawną organizację i profesjonalne prowadzenie przesłuchań konkursowych.

Uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród XI Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora odbędzie się 25 lutego (sobota) o godz. 16.00. Koordynatorem XI Festiwalu jest Taida Załuska, która jednocześnie pełni funkcję koordynatora Uniwersytetu Trzeciego Wieku Domu Kultury "Zacisze". Serdecznie zapraszamy i wszystkim laureatom gratulujemy.

Hanna Ciesielska
- studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku Domu Kultury "Zacisze"

5793