Kącik medycyny naturalnej (4)

Guarana - roślina usuwająca zmęczenie
(Paullinia Cupana H.B.K.)


Rodzina: Mydleńcowate (Sapindaceae)
Synonimy: Paulina Guarana, Cierniopląt Guarana, Paulina, Osmęta beczkowata.
Angielski: Supple Jack, Guarana Paullinia
Francuski: Paullinie
Niemiecki: Paullinie, Gifttknippe
Rosyjski: Paullinija Guarana

      Jest to wiecznie zielony płożący się krzew o liściach parzystopierzastych, złożonych z dwóch par podłużnych, brzegiem ząbkowanych listków, dochodzących do 40 cm długości. Roślina wytwarza kwiatostany groniaste, osadzone w kątach liści. Pojedyncze kwiaty są drobne, pachnące, koloru białego. Owocem jest gruszkowata, czerwona torebka zawierająca czarne nasiona. Guarana występuje w całym dorzeczu Amazonki i Pary (Brazylia) oraz w dorzeczu rzeki Orinoko (Wenezuela). Jest także uprawiana na północy Brazylii.
      Od niepamiętnych czasów Guarana była znana ludom tubylczym tych rejonów, które zażywały ją w różnych postaciach dla podniesienia sprawności fizycznej i psychicznej w stanach wzmożonego wysiłku.
      Surowcem leczniczym są nasiona, których pozbawia się okrywy, proszkuje i praży, a potem miesza z wodą otrzymując pastę Guarana. Ze sproszkowanych nasion formowane są też niewielkie kuleczki, z których sporządza się napój. Nasiona Guarany zawierają alkaloidy, dużą ilość kofeiny (około 4%), skrobię, żywicę, garbniki i śluzy. W stosunku do kawy Guarana zawiera 3-krotnie więcej kofeiny, przy czym jest to kofeina łatwo przyswajalna, bez zanieczyszczających środków balastowych, które powodują zakwaszanie organizmu.
      Kofeina jak wiadomo działa pobudzająco na układ nerwowy i mięśniowy, przez co zwiększa zdolność do pracy umysłowej i fizycznej.

Działa ona też słabo moczopędnie. Z tych względów może być z powodzeniem stosowana:

  • w stanach wyczerpania, znużenia, senności oraz gdy zachodzi potrzeba wykonywania odpowiedzialnych czynności jak np. prowadzenie pojazdu przez całą noc.
  • jako środek przeciwbólowy;
  • w przypadku kolki jelitowej;
  • dla podwyższenia ciśnienia krwi. Jest ona tu bardzo przydatna np. dla kobiet, u których zdarzają się okresowe spadki ciśnienia tętniczego - szczególnie przy normalnie niskim ciśnieniu krwi;
  • dla podtrzymania krążenia krwi w różnego rodzaju zasłabnięciach lub sytuacjach zwiastunów ich wystąpienia;
  • dla wzmożenia wydzielania hormonów i enzymów trawiennych.

W tym miejscu zaznaczmy jednak wyraźnie, że:

  • preparatów Guarany nie można stosować na co dzień, gdyż niestety nie można organizmu utrzymywać non stop na wysokich obrotach bez negatywnych skutków ubocznych;
  • po jakimś czasie następuje uzależnienie od kofeiny, tak jak zresztą od wszystkich środków, które ją zawierają;
  • nie można Guarany zażywać na noc, gdyż spowoduje bezsenność;
  • nie wolno tych preparatów stosować przy nadciśnieniu tętniczym;
  • nie powinno się stosować preparatów z Guaraną, jeśli pije się regularnie kawę prawdziwą, gdyż działają one wtedy słabiej i trzebaby zażywać je w większej dawce.
Amerykańska firma Herbalife wytwarza w postaci tabletek preparat z Guaraną pod nazwą NRG (Natures Raw Guarana). 1 tabletka tego preparatu zawiera 30 mg kofeiny.

Dawkowanie wynosi :
  • minimalnie: 1 tabletka rano i 1 w południe;
  • maksymalnie: 2 tabletki rano i 2 w południe;
      Niemiecka firma PM Cosmetic proponuje natomiast preparat w postaci proszku (175 g w puszce) zawierający w sobie niewielką ilość Guarany o nazwie Activize. Proszek ten zawiera jeszcze w sobie całą paletę życiowo ważnych witamin z grupy (B1, B2, B6, B12), witaminy C, E, beta karoten, biotynę, niacynę, kwas foliowy i panthoten, które współpracują zespołowo w łańcuchu oddechowym i przy produkcji tzw. neurotransmiterów (przekaźników) w procesach nerwowych. Substancja jest dobrze przyswajalna, ma smak czarnej porzeczki z malinami. Jest wskazana dla: kierowców, osób z niskim ciśnieniem, budzących się z bólem głowy i sennych, dla ochrony oczu (TV, komputery, jupitery na scenie i w studio), dla "przymusowych kawoszy", których wątroba już od dawna mówi "NIE", dla chorujących na chorobę lokomocyjną, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz wszędzie tam, gdzie jest potrzebna wzmożona okresowo energia i aktywność.
Dawkowanie wynosi:      
- 1 płaska łyżeczka od herbaty proszku na szklankę wody.
Oba te preparaty są skuteczne w sytuacjach wyżej wymienionych.
Należy jednak pamiętać o jedynie sporadycznym ("awaryjnym") ich stosowaniu.

ROMAN


6095