Smocze łodzie na Żeraniu

20 września na Kanale Żerańskim po raz kolejny odbyły się Zawody Smoczych Łodzi. Oficjalnie były to Zawody Samorządowców Warszawy i Mazowsza na Smoczych Łodziach, ale nie tylko ekipy samorządów brały w nich udział. Po raz pierwszy takie wyścigi odbyły się w czerwcu 2004 roku, kiedy Białołęka świętowała 10-lecie swojej samorządności. Od tamtej pory zawody organizowane są co roku, a smocze łodzie cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Organizatorem tegorocznej imprezy, jak zawsze był, działający w Białołęce Parafialny Klub Sportowy AGAPE, z prezesem ks. Andrzejem Kinowskim. Na dystansie 200 m ścigały się 10-osobowe łodzie z kolorowymi głowami smoków na dziobach. Ściślej mówiąc w smoczej łodzi płynie 12 osób, ponieważ w skład załogi wchodzi 10 wioślarzy, sternik oraz bębniarz, nadający rytm i tempo wiosłującym. Rozegrano 11 wyścigów eliminacyjnych w 3 kategoriach:

- Urzędy
- Parafie
- Służby mundurowe.

Pierwsza kategoria obejmowała trzy osady samorządowe: Białołękę, Targówek i Żoliborz oraz ekipę PKO BP. W drugiej kategorii startowały osady: Parafii Św. Jakuba Apostoła, Parafii Św. Franciszka z Asyżu oraz dwie osady Parafii Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu, męska i żeńska. W kategorii "Służby mundurowe" brały udział osady: Policji z Białołęki, Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrańcu - osada męska i Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrańcu - osada żeńska. W kategorii "Urzędy" zwyciężyła osada PKO BP, z łącznym czasem po dwóch wyścigach 2,10,19 min. Drugie miejsce zajęła osada samorządowców z Targówka, trzecie – Żoliborz, a ostatnie, czwarte miejsce zajęła Białołęka.

W kategorii "Służby mundurowe" na pierwszym miejscu uplasowała się Policja, z łącznym czasem 2,07,94 min. Drugie miejsce zajęła OSP Zabraniec, ekipa męska, a trzecie – OSP Zabraniec, ekipa żeńska.

W kategorii "Parafie" triumfowała załoga Św. Jakuba, z łącznym czasem 2,06,28. Na drugim miejscu przypłynęła męska osada Parafii Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu (w skrócie: Zabraniec Męski). Trzecie miejsce zajęła Parafia Św. Franciszka, a czwarte – żeńska osada Parafii Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu (w skrócie: Zabraniec Żeński).

Zwycięzcy wyścigów eliminacyjnych wzięli udział w regatach półfinałowych. W pierwszym półfinale popłynęła Policja i Zabraniec Męski a w drugim – Bank PKO BP i Parafia Św. Jakuba. W ten sposób wyłoniono dwóch finalistów, którzy wzięli udział w regatach o super puchar. Były to osady: Parafii Św. Jakuba Apostoła i Zabraniec Męski.

Zwyciężyła w rekordowym czasie 1,02,02 minuty męska osada Parafii Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu. Rozegrano też regaty o super puchar w kategorii osad żeńskich. W tej kategorii również zwyciężyła osada Parafii Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu. Tak więc oba puchary pojechały właśnie do Zabrańca. Radość zwycięskich osad była ogromna, ale w sumie nie o miejsca i nagrody tu chodziło. Ważniejsza od zdobytych pucharów była dobra zabawa, sportowa rywalizacja i aktywny wypoczynek. Czas oczekiwania na starty umilała uczestnikom dobra muzyka. Zawodnicy mogli zregenerować siły zjadając porcję grochówki prosto z kotła. Kolejny raz Zawody Smoczych Łodzi okazały się bardzo udaną imprezą rekreacyjną, integrującą różne środowiska.