"Pójdźmy wszyscy do stajenki"

Popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj kolędowania z gwiazdą, szopką i turoniem należy dziś do rzadkości. Chętnie jednak śpiewamy kolędy w gronie rodzinnym przy wigilijnym stole czy też w kościele, podczas pasterki. Dowodem na to, że zwyczaj wspólnego kolędowania w narodzie nie zaginął, był niezwykły koncert, jaki odbył się 20 grudnia w Kościele NMP Matki Pięknej Miłości, przy ul. Myśliborskiej zatytułowany "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Koncert zorganizował burmistrz Dzielnicy Białołęka Jacek Kaznowski wraz z Radą i Zarządem, ks. proboszcz Tadeusz Olaczek, Wydział Kultury i Impresariat Artystyczny Proscenium w ramach corocznych spotkań "Opłatek z Burmistrzem".

Jeszcze chyba nigdy aż tyle dzieci na raz nie śpiewało z orkiestrą! Zbiorowym bohaterem wieczoru był bowiem 290-osobowy chór dzieci z białołęckich szkół podstawowych i gimnazjów oraz przedszkoli. Wystąpili też soliści, Bogumiła Dziel-Wawrowska, sopran i Ryszard Wróblewski, tenor. Solistom i chórowi towarzyszyła Białołęcka Orkiestra "Romantica" w anielskich strojach, a całość poprowadził znakomity dyrygent Tadeusz Wicherek.

Artyści wykonali 15 najpiękniejszych kolęd i pastorałek, m. in. "Anioł pasterzom mówił", "Wśród nocnej ciszy", "Do szopy, hej pasterze", "Przybieżeli do Betlejem", "Z narodzenia Pana" czy "Bóg się rodzi". Nie zabrakło tego wieczoru najsławniejszej kolędy świata "Cicha noc, święta noc", przepięknie zaśpiewanej przez dzieci i Bogumiłę Dziel-Wawrowską oraz Ryszarda Wróblewskiego. Usłyszeliśmy też nieznaną, współczesną kolędę, napisaną przez 14-letnią Kasię, pt. "Opowiedz mi, mamo, o grudniowej nocy". Jednak zupełnym hitem było brawurowe wykonanie pastorałki "Północ już była". Dzieci zaśpiewały ją żywiołowo, wesoło wyklaskując rytm.

To był rzeczywiście jedyny w swoim rodzaju koncert. Trzeba podkreślić, że jego wykonawcami nie byli uczniowie szkół muzycznych, ale normalnych szkół. Przygotowywali się do występu od września. Osobne słowa uznania należą się nauczycielom wychowania muzycznego białołęckich szkół, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu, m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 314 przygotował prof. Marek Knap, a dzieci z Gimnazjum nr 122 - prof. Anna Sarnacka. Tłumnie zgromadzeni rodzice nie kryli dumy ze swoich pociech.

W ten cudowny wieczór przekonaliśmy się, jak wiele radości może dać wspólne śpiewanie, tym bardziej, gdy się śpiewa miłe naszemu sercu kolędy pod batutą tak charyzmatycznego dyrygenta, jakim niewątpliwie jest mistrz Tadeusz Wicherek. Po raz kolejny ulegliśmy czarowi kantyczek i pastorałek, uwierzyliśmy w czarowną moc ich słów i poczuliśmy, że jesteśmy wspólnotą.


Joanna Kiwilszo

4487