Nocny maraton pływacki

Rekord Nocnego Maratonu Pływackiego, który wynosił 10425 m (ustanowiony przez drużynę DOSiR Praga Północ), utrzymywał się przez 9 lat, aż do 29 stycznia, kiedy to o godz. 22.00, na pływalni Prawy Brzeg, podjęto próbę jego pobicia. Do zawodów zgłosiły się jako pierwsze drużyny: UKS Jagiellonka, Akademii Leona Koźmińskiego, CBŚ KG Policji, KG Policji, WOPR Sochaczew i Dowództwa Sił Powietrznych RP.

Organizatorzy z bólem serca odmawiali następnym drużynom udziału. W Nocnym Maratonie Pływackim mogło startować tylko 6 drużyn.

O godz. 22.08 nastąpił oczekiwany start zawodników. Od samego początku prowadzenie objęła drużyna Akademii Leona Koźmińskiego, która podjęła próbę pobicia dotychczasowego rekordu. Po godzinie akademicy przepłynęli ponad 5 km i szansa ustanowienia nowego rekordu stała się bardzo realna, w szczególności, że w tej drużynie startował wybitny pływak, olimpijczyk z Aten 2004 Łukasz Drzewiński. Drugą ekipą na półmetku była drużyna WOPR Sochaczew z wynikiem 4500 m. Trzecią - dzieci z klas III szkoły podstawowej z klubu sportowego UKS Jagiellonka, dla której start był nie lada wyzwaniem. To oni zdobyli wielką sympatię publiczności, która zagrzewała najmłodszych do walki. Dzięki żywiołowemu dopingowi, dzieci przepłynęły 3300 m.

Dystans pozostałych trzech drużyn oscylował w granicach 3100 - 3200 m. Dla zawodników, którzy w danym momencie nie uczestniczyli w rywalizacji, organizatorzy maratonu przygotowali krótkie występy grupy tanecznej Life4dance pod kierownictwem Małgorzaty Mężykowskiej, nagrodzone gromkimi brawami.

Każda drużyna w swoim składzie miała wybitnych pływaków:

Akademia Leona Kożmińskiego - Łukasz Drzewiński (olimpijczyk z Aten 2004),

Dowództwo Sił Powietrznych - Joanna Gołębiowska (wielokrotna mistrzyni Polski, członek kadry sportowej WOPR),

CBŚ KG Policji - Zbigniew Sajkowicz (paraolimpijczyk, laureat wielu maratonów długodystansowych),

KG Policji - Kamila Zimoń (uczestniczka międzynarodowych zawodów pływackich służb mundurowych),

WOPR Sochaczew to członkowie ścisłej kadry sportowej WOPR, natomiast zawodnicy UKS Jagiellonka pod opieką trener Klaudii Płanety-Cholewy, choć na razie bez wyników, mieli ogromną wolę walki, co zaowocowało bardzo dobrym występem w Nocnym Maratonie Pływackim.

Najważniejszy gość, jak zawsze bardzo skromna Otylia Jędrzejczak, powitana ogromną burzą braw przez zawodników, zgromadzonych gości i kibiców, życzliwie rozdawała autografy; cieszyła się ogromną sympatią, w szczególności zawodników UKS Jagiellonka.

Ostatnia minuta maratonu wywołała wielkie emocje wszystkich przybyłych.

30 stycznia o godzinie 00.08. rekord maratonu został pobity! 10560 m to wynik osiągnięty przez zawodników Akademii Leona Koźmińskiego pod opieką trenera Marcina Adamskiego. Drugie miejsce wywalczyła drużyna WOPR Sochaczew z wynikiem 9312 metrów. Trzecie - UKS Jagiellonka z wynikiem 6675 metrów. Czwarte - drużyna Dowództwa Sił Powietrznych RP z wynikiem 6500 metrów. Piąte miejsce dla drużyny CBŚ KG Policji z wynikiem 6445 metrów, zaś szóste zajęła drużyna KG Policji z wynikiem 6150 metrów.

Warto wspomnieć o charytatywnym celu maratonu. Oprócz wspaniałych wyników sportowych wsparliśmy Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Za przepłynięte przez zawodników kilometry (ponad 45) poseł RP Alicja Dąbrowska i radny Warszawy Sebastian Wierzbicki wpłacili na rzecz Fundacji 900 zł (20 zł za 1 km). Przeprowadzona została licytacja sprzętu sportowego, której dochód przekazaliśmy prezes Fundacji Irenie Zając.

Najmłodszym zawodnikom z UKS Jagiellonka pamiątkowe statuetki zawodów wręczyli prezes Stowarzyszenia Bezpieczna Młodość im. "Grzegorza" Stanisław Zduńczyk i Otylia Jędrzejczak.

Bardzo miłym gestem było także przekazanie upominków przez Dowództwo Sił Powietrznych RP (najbardziej "dojrzała wiekiem drużyna") dla dzieci z UKS Jagiellonka.

Po uroczystościach organizatorzy zaprosili wszystkich na poczęstunek przygotowany wg staropolskich przepisów przez Gościniec Kołomyja - Restauracja Kresowa. Organizatorzy zapowiedzieli letnią edycję Nocnego Maratonu Pływackiego Lato 2010.

Paweł Wagner
Jaro Żochoś - Foto