Rusza czipowanie psów i kotów

W Warszawie rusza akcja czipowania psów i (po raz pierwszy) kotów. To doskonała metoda zapobiegania bezdomności wśród zwierząt. Czipowanie jest bezpłatne. Do 15 grudnia 2010 r. właściciele psów i kotów, którzy zamieszkują na terenie m.st. Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego zaczipowania psa lub kota, w jednej ze 112 wybranych lecznic weterynaryjnych.

Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa/kota jest:

* wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa/kota,

* okazanie dowodu tożsamości,

* okazanie książeczki szczepień psa/kota, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia. Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje potwierdzony przez lekarza wniosek o wykonanie elektronicznego oznakowania psa/kota, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do międzynarodowej bazy danych Safe-Animal (www.safe-animal.eu)

Akcję czipowania prowadzi Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Koszt zabiegu pokrywa Urząd m.st. Warszawy. W 2010 roku planowane jest oznakowanie ok. 11 tysięcy psów i kotów. Koszt to ok. 563 tys. zł.

W 2009 roku zaczipowano 7 331 psów (koszt - 342 340,77 zł). Od 2007 roku zaczipowano ok. 26 tysięcy psów. Koszt wyniósł 1 111 439,760 zł. 

Biuro Ochrony Środowiska do 2009 roku prowadziło elektroniczną bazę danych AnimalUM, zawierającą informacje o zaczipowanych psach i ich właścicielach, do której wpisywane były m.in. zwierzęta zaczipowane w programie bezpłatnego, elektronicznego znakowania psów prowadzonego od 2007 roku. AnimalUM - System Ewidencji Zwierząt na terenie m.st. Warszawy był bazą warszawską. W celu lepszej dostępności do informacji o zaczipowanych zwierzętach i ich właścicielach, zwiększenia skuteczności odnajdywania zwierząt oraz podejmowania działań związanych z zapobieganiem bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy, Miasto Stołeczne Warszawa zdecydowało się na przekazanie danych do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal.

Właściciele, którzy zaczipowali zwierzęta na swój koszt mogą sami na stronie www.safe-animal.eu umieścić dane, bądź zgłosić się do Wydziału ds. Zwierząt Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, Pl. Starynkiewicza 7/9, pok. 413. Wpis jest bezpłatny.  Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili jego znalezienia, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.


 
4820