Z kamerą bezpieczniej

Miejski system monitoringu działa w Warszawie od ponad 10 lat. Jest ważnym narzędziem zwiększania bezpieczeństwa. W ubiegłym roku praca 407 kamer pozwoliła wykryć ponad 12 tysięcy przestępstw i wykroczeń.

Dwa lata temu, z inicjatywy Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu oraz policji, powstał pomysł uzupełnienia miejskiego systemu - monitoringiem wyspowym. Powstaje on tam, gdzie miasto nie może rozbudowywać swego systemu - na terenie należącym do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. ZOSM opracował projekt techniczny i kosztorys, wraz z policją inicjował spotkania z członkami spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. W wyniku tych działań monitoring wyspowy funkcjonuje już na osiedlu Gotarda (ZGN Mokotów) oraz w budynku przy ul. Niemcewicza 3/5 (wspólnota mieszkaniowa). Realizowany jest w budynku na Ogrodowej 39/41 (wspólnota mieszkaniowa).

28 listopada, podczas spotkania w siedzibie Administracji osiedla Kijowska RSM Praga zaprezentowano monitoring wyspowy na Pradze Północ. W osiedlowych zasobach spółdzielni jest tu ok. 4 tysięcy mieszkań z ponad 9 tysiącami mieszkańców. Pierwszą kamerę zainstalowano 2 lata temu na budynku przy ul. Białostockiej 22/29. W tej okolicy jest park i plac zabaw; zdarzały się liczne dewastacje, kradzieże mienia, używanie środków odurzających. Po obejrzeniu obrazu z kamery, uzupełniono ją doświetlaczem.

Kamerę z oświetlaczem ma też budynek, w którym mieści się Klub Osiedlowy "Kuźnia". W tym rejonie największym zagrożeniem jest handel narkotykami. W tym roku ruszył system monitoringu wyspowego. Kamery instalowane są na ścianach budynków, w drzwiach wejściowych oraz w windach. Obraz, przez 24 godziny, obserwują pracownicy ochrony. Gdy zauważą coś niepokojącego, mają dzwonić na policję lub do straży miejskiej. Służby mają obowiązek przyjmować te zgłoszenia. Nagrane materiały przechowywane są na twardym dysku przez 78 dni.

Uczestnikom konferencji pokazano wydarzenia, zarejestrowane przez kamery, zainstalowane przez RSM Praga: na klatce schodowej młody mężczyzna napada na ponad 80-letnią kobietę, zabiera jej torebkę; w wyniku napadu ofiara ma złamaną rękę i 3 żebra. Na drugim nagraniu widać, jak sprawca wchodzi do windy i demontuje w niej urządzenia.

Prezes RSM Praga Andrzej Półrolniczak poinformował, że dzięki zdjęciom z windy policjanci ustalili sprawców dewastacji, ustalają sprawców napadu. Na zainstalowanie kamer RSM Praga wydała 50 tysięcy złotych. W przyszłym roku planuje się zainstalowanie monitoringu wyspowego na 2 osiedlach RSM Praga: Poraje i Erazma; na ten cel przeznaczono 80 tysięcy złotych. "Nakłady na pewno nam się zwrócą" - zapewnił prezes i podziękował władzom miasta za współpracę. Rady osiedli potwierdzają, że przestępstw jest tam teraz mniej niż kilka lat temu.

Zapytany przez nas Janusz Niziołek, przewodniczący komisji zasobów mieszkaniowych osiedla Kijowska, wspomina czas, gdy na tym terenie były pijaństwa, burdy, szalone jazdy na motorach. Gdy zainstalowano kamery, sytuacja zdecydowanie się poprawiła, wieczorami jest spokój. Żadna z kamer nie została zniszczona. W sprawie monitoringu wyspowego prowadzone są rozmowy z burmistrzem dzielnicy Wilanów, SM Grenadierów, Wspólnotą Bielańską i Spółdzielnią Bemowo.

"Jestem szczęśliwa i dumna z tego, co zrobiła RSM Praga. Myślę, że będzie wzorem dla innych spółdzielni" - powiedziała na spotkaniu Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Do tej opinii przyłączył się senator Marek Borowski, podkreślając, jak ważna jest prewencja: zainstalowany system odstręcza sprawców!

K.

5080