Praga sensorycznie

Poczujmy Pragę, poznajmy ją używając do tego wszystkich zmysłów – zachęcają organizatorzy najnowszej wystawy w Muzeum Warszawskiej Pragi, zaprojektowanej zgodnie z zasadami integracji sensorycznej.

„Praga sensorycznie” to wystawa, na której muzealną przestrzeń można eksplorować wszystkimi zmysłami. Tak właśnie poznają otoczenie dzieci. Osoby dorosłe natomiast używają głównie zmysłu wzroku. Dzięki niemu odbierają 70% informacji na temat otoczenia i tego, co się wokół nich dzieje. Tymczasem warto zaangażować w poznanie wszystkie zmysły i odkryć zupełnie nowe emocje.

Najlepiej więc zwiedzać wystawę razem z dziećmi i dać się poprowadzić małym przewodnikom. Dzięki nowoczesnym instalacjom, zaprojektowanym po konsultacjach z pedagogami przez studio projektowe Kosmos Project, będziemy mogli nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć i posłuchać Pragi, dzielnicy niejednoznacznej, wielokulturowej, mającej bogatą historię.

Wystawa przedstawia najbardziej charakterystyczne budynki i miejsca prawobrzeżnej Warszawy z okresu XIX i XX wieku. I tak mamy tu tory kolejowe i fotografię nieistniejącego już Dworca Petersburskiego, następnie cieszące się przed wojną ogromną popularnością praskie plaże: braci Kozłowskich i „Poniatówkę”, mamy tancerkę z Parku Skaryszewskiego a także drewniane klocki, wymyślone przez właściciela Zakładów Przemysłu Drzewnego „Gnom”.

Wśród przedstawionych obiektów nie mogło zabraknąć fabryki Wedla, którą na wystawie reprezentuje bardzo optymistyczna instalacja oparta na pomyśle sztucznego basenu, tyle że wypełnionego nie piłeczkami, ale kostkami ptasiego mleczka w rozmiarze XXL. Wreszcie, wielokulturowy charakter Pragi oddają pięknie wykonane makiety trzech praskich świątyń: synagogi, rozebranej po wojnie w latach 50., katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana oraz cerkwi św. Marii Magdaleny.

Można zatem powiedzieć, że wystawa ma podwójny walor edukacyjny – przybliża historię prawobrzeżnej Warszawy, ale również pozwala skonfrontować ją ze stanem obecnym.

- Ta wystawa jest również dla osób, które niedawno osiedliły się na prawym brzegu, czyli dla nowych mieszkańców Targówka, Pragi-Północ, Pragi-Południe i Białołęki, którzy codziennie przejeżdżają koło fabryki Wedla czy koło cerkwi, przesiadają się przy Dworcu Wileńskim, nie wiedząc, że jego poprzednikiem był usytuowany nieco dalej Dworzec Petersburski – mówi kuratorka wystawy Karolina Jusińska. – Często są to młode rodziny z małymi dziećmi. Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby je zachęcić do poznawania Pragi, a jednocześnie do oswojenia dzieci z ekspozycją muzealną.

Dzieciaki naprawdę świetnie się bawią: biegają po torach, budują murki z poduszkowego ptasiego mleczka, otwierają bramy i skrytki praskich kamienic. Mogą też pobawić się w archeologa, odkrywając w piasku archiwalne zdjęcia warszawskiej Pragi, zatańczyć na postumencie z tancerką z parku Skaryszewskiego, a gdy poczują się zmęczone – schować się w kąciku wyciszenia. Prawdę mówiąc, jak zauważyła na otwarciu wystawy jedna z matek, taki kącik bardziej przydałby się rodzicom, niż dzieciom.

Pomijając ten jeden niezrealizowany wniosek, trzeba powiedzieć, że wystawa jest świetnie zaprojektowana i przemyślana w każdym szczególe. Przy jej tworzeniu skorzystano bowiem z zasad integracji sensorycznej, wobec czego jej zwiedzanie może pełnić rolę terapii sensorycznej. Pojęciem tym określa się ćwiczenia wspomagające odbieranie i właściwą interpretację bodźców zmysłowych, by reakcja była adekwatna do sytuacji. Proces integracji sensorycznej najintensywniej przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka i trwa aż do około 7 roku życia.

Wystawa „Praga sensorycznie” to połączenie edukacji, zabawy i ćwiczeń wspomagających prawidłowy rozwój dziecka. Patronami ekspozycji zostały Fundacja Bez Barier, która zajmuje się udostępnianiem kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, oraz Fundacja Synapsis, która niesie pomoc dzieciom i dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom.

Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń dodatkowych, m.in. spacery sensoryczne dla rodzin, w tym spacery anglojęzyczne, seanse relaksacji multisensorycznej dla dorosłych, warsztaty dla rodzin z dziećmi do 8 roku życia czy niedzielne zajęcia dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu.

Ekspozycja „Praga sensorycznie”  w  Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52 trwać będzie do 29 grudnia 2019 r. Na niektóre zajęcia obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi.

Joanna Kiwilszo