Barwy tańca


Przy żywym dopingu dorosłej publiczności i młodych uczestników rozegrane zostały 24 stycznia w hali DOSiR przy ul. Jagiellońskiej II Mistrzostwa Warszawy Szkolnych Zespołów Tanecznych o puchar burmistrza Dzielnicy Praga Północ. W kategorii szkół podstawowych zwycięzcą został MINI AXEL, który o 13 punktów wyprzedził ZK; w kategorii gimnazjów - AXEL, o 18 punktów lepszy niż TAZARO. Następne miejsca zajęły: w kategorii młodszej AXEL, SP 94, PKS LIFE; wśród starszych Gimnazjum nr 3 z Międzylesia, Gimnazjum nr 3 z Włoch, Gimnazjum nr 18, FLEX z Gimnazjum nr 2. Trenerką zwycięskiego zespołu AXEL jest Agnieszka Czerwińska, MINI AXEL prowadzi jej uczennica, Paulina Borkowska, która tańczy w AXELU.

Każdy zespół zaprezentował się w dwóch kilkuminutowych pokazach. Cieszyły oko barwne, pomysłowe stroje, w ucho wpadały światowe przeboje (niektóre z nadmiernym natężeniem dźwięku). 5-osobowe jury oceniało: wygląd (oprócz strojów także prezencję i uśmiech); taniec (połowa punktów możliwych do zdobycia);wykonanie oraz elementy dodatkowe, m.in. aplauz publiczności.

W ocenie członka jury, Dariusza Kacprzaka (reprezentanta Polski na MŚ w tańcu towarzyskim, najbardziej liczyła się koncepcja układu choreograficznego, zmiany rytmu z szybkich na wolne, kroki taneczne, równe ustawienie linii zawodniczek oraz elementy akrobatyczne i dodatkowe, takie jak pompony i inne rekwizyty. Zapytany, dlaczego w turnieju wystąpiło tak mało chłopców, juror wyjaśnił nam, że ta dyscyplina taneczna jest typowo dziewczęca. Chłopcy królują w hiphopie, elektric boogie. Ogólna refleksja: każdy ruch uprawiany przez dzieci jest na wagę złota: uczy, bawi, wypełnia czas. Również rodzice angażują się w te działania. Powstające emocje wymagają kompromisów zawieranych między trenerem a ćwiczącym dzieckiem..

Zwycięzca ubiegłorocznych mistrzostw, zespół TAZARO, istnieje trzeci rok i trenuje pod kierunkiem Kamili Guzowskiej. Ćwiczenia odbywają się dwa razy w tygodniu po półtorej godziny. Na II Mistrzostwach pokaz zespołu z Gimnazjum nr 30 zapoczątkowały solówki chłopców, potem tańczyły dziewczęta. Spośród tych, co zaczynały trzy lata temu, ćwiczy i występuje 90%. Ten trzon zespołu gimnazjalnego uzupełniają młodsze dziewczęta. Zgłaszają się same, nie ma eliminacji ani egzaminu. Kto chce - tańczy.

Podczas imprezy w DOSiR tańczyły również trenerki, debiutanci i złożony z samych chłopców zespół z SP nr 73, popisujący się dużą sprawnością i dynamiką. Po ogłoszeniu wyników wszyscy uczestnicy ponownie pokazali się publiczności, a zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali medale, puchary i dyplomy z rąk burmistrza Roberta Sosnowskiego. W wypowiedzi dla NGP burmistrz zwrócił uwagę na dużą liczbę kibiców przybyłych na imprezę. To rodzice - szczęśliwi, że ich dziecko tak spędza czas, ma zainteresowania i odnosi sukces. Zawody, gdzie jest bardzo dużo uczestników, zespołowe, to edukacja przez sport. Coś pięknego, coś wspaniałego - podsumował Robert Sosnowski.

Oprócz burmistrza sponsorami Mistrzostw byli: Cadbury Wedel, totalizator Sportowy, Bank PEKAO S.A., Koneser S.A., Farutex Danexport Polska Sp. z o.o., BISE Bank, Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie, Bożena Ćwiklińska, DOSiR Praga Północ.

ZK


Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej

5562