Niemen w akwareli

Urodził się w nowogródzkich Borowiczach. Był harcerzem Wileńskiej Chorągwi ZHP. We wrześniu1939 roku bronił Mławy, potem Modlina i Warszawy. W 1944 roku w szeregach I Armii WP walczył na przedpolach Pragi; jako dowódca plutonu artylerii 32. Pułku Piechoty II Armii przebył szlak bojowy przez Toruń, Poznań, Wrocław, Drezno, Horkę, Lomsk, Kamenz. W świat malarstwa wprowadził go wybitny akwarelista Henryk H. Szerer W warszawskiej ASP studiował pod kierunkiem prof. Jana Cybisa i w pracowni prof. Janusza Podoskiego. W SGGW uzyskał dyplom inżyniera rolnictwa. Twórczość malarską łączył z pracą w dziedzinie hodowli roślin i nasiennictwa. Od 30 lat Sergiusz Grudkowski, mieszkaniec Targówka, całkowicie oddaje się malarstwu., ale nie zaniedbuje kontaktów z kolegami z pola walki.

Wystawa akwareli Sergiusz Grudkowskiego "Nad Niemnem" otworzyła 22 października sezon kulturalny w Domu Kultury "Zacisze".- Chciałem przedstawić kraj lat dziecinnych- powiedział artysta – Wystawę dedykuję kolegom z 20. Dywizji Pancernej, którzy walczyli o Targówek i kresowiakom, którzy opuścili rodzinne strony i nie mogą wrócić. Składam im symboliczny hołd.
-W odczuciu laika, kobiety, prezentowane akwarele z cyklu "Nad Niemnem" są ulotne, delikatne, przejrzyste – tak swe wrażenia nazwała Bożenna Dydek, dyrektor DK "Zacisze".
-Szare, dość ponure akwarele wraz z wiekiem dojrzewały, stawały się jaśniejsze, radośniejsze – ocenił zaprzyjaźniony artysta Adam Bojaran.- Co powiedzieć o Sergiuszu, który swoim życiorysem może obdarować 3 osoby? On zawsze robi coś dla kogoś, myśli o kimś.

Na wernisażu, dla pana Sergiusza grał, śpiewał i tańczył ludowy zespół z obwodu kaliningradzkiego. Wielu przyjaciół obdarowało go kwiatami. Organizatorzy wystawy przygotowali wielki tort, by uczcić zbliżające się 90. urodziny artysty. Wszyscy zaśpiewali mu "Sto lat"

Czyste i świeże kolory, delikatne i miękkie gamy barw, spontaniczny i lekki sposób wypowiadania się, są nieodłącznymi elementami akwareli.(...) Większość jego obrazów charakteryzuje się ciekawą walorową fakturą, piękną kolorystyką, pogodnym i pełnym słońca nastrojem. Oglądanie tych prac sprawia, że człowiek może czuć się radośniej i z większym optymizmem myśleć o dniu jutrzejszym – czytamy w przewodniku po wystawie, którą można oglądać do 27 listopada.

K.