W rytmie boogie woogie

Na Zaciszu po raz ósmy rozbrzmiewać będą dźwięki boogie woogie, a to za sprawą "Otwartych Mistrzostw Warszawy w Boogie Woogie". Impreza rozpocznie się w sobotę 3 grudnia o godzinie 16.00 w Domu Kultury "Zacisze". Startujące w niej pary walczyć będą o tytuł Mistrza Warszawy 2005.

Mistrzostwa od początku swego istnienia cieszą się olbrzymim zainteresowaniem dzieci, młodzieży, środowisk tanecznych, a także widzów. Co stanowi o atrakcyjności tego tańca? Z pewnością widowiskowość, szybkość ruchów, piękne i barwne stroje, a przede wszystkim muzyka.

Boogie woogie powstało w Stanach Zjednoczonych, w latach 20. XX wieku. Od początku lat 50. taniec ten był bardzo popularny także w Polsce, głównie wśród miłośników jazzu, z którego się wywodzi. W peerelu przyjął się w środowiskach bikiniarzy, był modny na prywatkach. Dziś boogie odradza się na nowo. Nie jest to łatwy taniec. Wymaga dużej sprawności fizycznej, cierpliwości i samodyscypliny. O tym przekonała się młodzież tańcząca w Klubie Boogie Rock działającym w Domu Kultury "Zacisze". Wielogodzinne próby, liczne wyrzeczenia z roku na rok przynoszą coraz wyższe miejsca w mistrzostwach, wyjazdy krajowe i zagraniczne. Wszystko wymaga dużej porcji wysiłku i poświecenia sporej ilości czasu. Według znawców 2 minuty rock’n’rolla lub boogie to wydatek energetyczny równy 2 godzinom joggingu.

Jaki poziom zaprezentuje młodzież w tym roku? Jak przygotują się uczestnicy z Polski i z zagranicy? Dowiemy się już wkrótce! Na mistrzostwach zawodnicy tańczyć będą w dwóch rundach: wolnej i szybkiej. W finale zatańczą najlepsi. Pary biorące udział w mistrzostwach same wybierają muzykę. Nie mogą prezentować programów tanecznych. Niedozwolone są również elementy akrobatyczne. Głównym celem konkursu jest przegląd i konfrontacja umiejętności tanecznych oraz aktualnych trendów i zjawisk. Uczestnicy cenią sobie wysoki poziom, profesjonalizm i możliwość spotkania się w kręgu miłośników boogie woogie. Co roku do udziału zapraszane są pary z Warszawy i całej Polski. W poprzednich edycjach udział wzięli też tancerze z Kaliningradu. Podczas ostatnich mistrzostw program prezentowali również uczestnicy z Moskwy. W tym roku oczekujemy na pary z Ukrainy. Imprezą towarzyszącą będzie turniej rock’n’rolla w kategorii młodzików.

Startujące pary oceniać będzie 5-osobowy międzynarodowy skład sędziowski. "Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Boogie Woogie" to impreza o wyjątkowej wartości artystycznej, która z roku na rok przybiera coraz szersze ramy.
 
4375