Do Betlejem z Avetkami

To już nie konkurs, ale prawdziwy festiwal tradycji bożonarodzeniowych. Świadczą o tym same liczby – ponad 100 chórów, zespołów muzycznych, solistów i teatrów, reprezentujących parafie wszystkich wyznań chrześcijańskich, centra kultury, przedszkola, szkoły, również muzyczne i uczelnie z całej Polski. Innymi słowy, do Warszawy przyjedzie ponad 2000 artystów-amatorów, aby zgodnie z dawnym zwyczajem kolędować Bożej Dziecinie. Zaśpiewają znane polskie kolędy i pastorałki, świąteczne utwory narodów europejskich, kolędy łacińskie i patriotyczne (znane tylko w Polsce i pisane w szczególnych momentach historycznych od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej na melodie znanych kolęd, jako swoisty świąteczny komentarz do wydarzeń), zaprezentują misteria bożonarodzeniowe, tradycyjne jasełka, opowieści wigilijne, obrzędy i zwyczaje ludowe swoich regionów, niejednokrotnie opowiedziane gwarą (!), a nawet musicale świąteczne.

Mowa oczywiście o piątej już edycji BETLEJEM U AVETEK (BuA), organizowanej przez Fundację Ave i Chór Avetki przy współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Domem Kultury Świt oraz Wydziałem Oświaty Dzielnicy Targówek. Impreza na trwałe wpisała się do mazowieckiego kalendarza kulturalnego, wydaje własną gazetę oraz płyty CD. Uczestnicy podkreślają jej rodzinnych charakter. Inicjatywa wyszła od samych Avetek i innych chórów Fundacji Ave: Aveciątek, Ave Men, Gold Old Ave i jest przez nich, przy pomocy przyjaciół, rodziców, kolegów, konsekwentnie realizowana (od rozsyłania zaproszeń po konferansjerkę i obsługę zespołów...). Dzięki temu BuA nie jest kolejnym festiwalem, realizowanym przez "wyspecjalizowane placówki", ale autentyczną potrzebą serca, "inspirującym spotkaniem ludzi, którzy pragną robić coś więcej" – jak to określiła Zuzia Sasin, Avetka. O randze przedsięwzięcia świadczy niewątpliwie fakt, iż patronuje jej sam minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, który w liście do organizatorów podkreślił, że czyni to "z ogromną radością". Współpatronatem objęli przedsięwzięcie marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz burmistrzowie Dzielnic Białołęka i Targówek m.st. Warszawy, na terenie których odbywa się BuA –Jerzy Smoczyński i Romuald Gronkiewicz.

I chociaż uczestnicy rywalizować będą o nagrody, to jednak te ostatnie nie są najważniejsze. Jak podkreśla Jan Węcowski, juror BuA i wykładowca AMiFC w Warszawie, największym atutem festiwalu jest jego powszechność: "Obecnie w Polsce odbywa się wiele imprez związanych z okresem Bożego Narodzenia. Są to najczęściej spotkania specjalistyczne o jednorodnym gatunku. Tutaj natomiast, u Avetek, mamy wielkie bożonarodzeniowe święto dla wszystkich".

Tegoroczne avetkowe Betlejem zostało wzbogacone o mazowiecki festiwal adwentowy DO BETLEJEM Z AVETKAMI, który odbywał się przez cały grudzień w Domu Kultury "Świt". Wzięły w nim udział znakomite chóry dziecięce, młodzieżowe, dorosłych i seniorów - w większości laureaci poprzednich edycji BuA. Ideą konkursu, realizowanego przy współpracy z Biurem Muzyki i Teatru m.st. Warszawy, było ukazanie duchowego i kulturowego znaczenia okresu oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, obecnie tak często ginącego w poświacie choinkowych dekoracji, ustawianych w supermarketach jeszcze w listopadzie. Prezentowano pieśni adwentowe i maryjne, a wśród laureatów nagrody Grand Prix znalazła się m.in. znana Czytelnikom NGP schola Wenecja z par. św. Marka na Targówku. Na każdym koncercie pojawiał się także, ku wielkiej uciesze publiki, szczególny bohater adwentu, wspominany 6 XII - św. Mikołaj, biskup Mirry. Po zaśpiewaniu piosenki, zadeklamowaniu wiersza lub po prostu ucałowaniu Świętego - podarunki otrzymywali dyrygenci chórów. Dla śpiewaków i sporej rzeszy gości - to warte podkreślenia: imprezy avetkowe mają duże grono stałych widzów – przygotowane słodkości. Publiczność miała szansę wygrać także zaproszenia na spływy kajakowe podczas konkursu wiedzy o adwentowych tradycjach ligawkowych na Mazowszu i Podlasiu.

Jak widać, imprezy organizowane przez Avetki są nie tylko ucztą duchową i artystycznym doświadczeniem, ale stanowią okazję do znakomitej zabawy i integracji. Dodajmy, że wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, organizatorzy liczą na masowy udział całych rodzin.

Część muzyczna odbędzie się w dn. 6-8 I 2005 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Van Gogha 1. Będzie można usłyszeć m.in. Reprezentacyjny Chór Mieszany z Jarosławia, znakomity młodzieżowy zespół Nadzieja z Krakowa, który tworzą osoby niewidome, dziecięce chóry z Leszna i Stężycy, wykonawców z Gdańska, Bydgoszczy, Płocka, Chór Armii Krajowej Nowogródzkie Orły, akademicki zespół Camerata Varsovia, Polifoniczny Chór Młodzieżowy Sonante z Warszawy oraz praski Chór Canzonetta ze Szkoły Muzycznej przy ul. Namysłowskiej. Przesłuchania: 6 I godz. 12-16, 7 I - 9-17, 8 I - 10.30-13.30. Ogłoszenie wyników i koncert galowy 8 I o 14. Część teatralna odbędzie się 4-5 II w DK Świt.

50 pierwszych osób, które odwiedzi Festiwal i w Biurze Konkursowym, prowadzonym przez Avetki (przy wejściu do BOK), poda hasło "Nowa Gazeta Praska", otrzyma kalendarze ścienne na rok 2006, wydane przez Avetkowy Klub Kajakowy ku czci Jana Pawła II.


Bartłomiej Włodkowski
7175