Między Betlejem muzycznym a teatralnym

W niedzielę 8 stycznia na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury pośród choinek, tuż przy żłóbku stanął wigilijny stół - przykryty białym obrusem, z tradycyjnymi potrawami świątecznym, siankiem, opłatkiem i jednym pustym miejscem dla zbłąkanego wędrowca. Zasiedli przy nim patroni oraz jurorzy części muzycznej V Ogólnopolskiego Festiwalu Bożonarodzeniowego BETLEJEM U AVETEK, organizowanego przez Fundację AVE i Chór Avetki z Parafii w Płudach przy współpracy z BOK, DK Świt, Fundacją J&S Pro Bono Poloniae oraz Wydziałem Oświaty Dzielnicy Targówek.

Wcześniej przez cały piątek, sobotę i niedzielny poranek na avetkowym festiwalu kolędowały chóry, zespoły muzyczne i soliści. Do żłóbka przybyło ponad 80 grup, reprezentujących parafie, przedszkola, szkoły, centra kultury z całej Polski – łącznie ponad 1400 osób. Główną atrakcją gali finałowej okazała się... koza "AVE-meeetka", która ku uciesze najmłodszych, także została przez Avetki zaproszona na finał festiwalu. Co roku ogrzewała Dzieciątko w Żywej Szopce, organizowanej przez Avetki, w tym – stanęła na scenie, nieopodal żłóbka i wigilijnego stołu i sprawiła, że ogromna sala widowiskowa zamieniła się w autentyczną stajenkę!

Atutem imprezy - jak podkreślił Jan Węcowski, juror BuA - jest jej powszechność: "W Polsce odbywa się wiele imprez związanych ze świątecznym okresem Bożego Narodzenia. Są to najczęściej spotkania specjalistyczne o jednorodnym gatunku. Tutaj natomiast, u Avetek, mamy wiele bożonarodzeniowe święto dla wszystkich."

Z kolei uczestnicy i publiczność wskazują na rodzinny charakter. Wszak impreza nie jest realizowana przez "wyspecjalizowaną" instytucję - w całości przygotowują ją ze świątecznej potrzeby serca młodsi i starsi skupieni w chórach Fundacji Ave. Dzięki temu Betlejem u Avetek jest autentyczne, staje się prawdziwą - pełną pokoju, miłości i nadziei - stajenką. Aveciątka, Avetki, Ave Men, Gold Old Ave, rodzice, babcie... - rozsyłają zaproszenia, przygotowują dekoracje, podejmują zespoły, prowadzą konferansjerkę, a w tym roku także zajęli się przygotowaniem ciekawego programu pobytu w Warszawie dla grup, które przyjechały z dalekich stron.

Jury - s. dr Alicja Jończyk, muzykolog, dyrygent, kompozytor, Jan Węcowski, wykładowca AmiFC, zbieracz i wydawca kolęd, Małgorzata Sarbak, absolwentka AMiFC, autorka programów edukacyjnych i artystycznych, Jerzy Sznajder, wieloletni śpiewak Opery Narodowej - oprócz wielu nagród w poszczególnych grupach wiekowych - dziecięcej, młodzieżowej, dorosłych i seniora - przyznało GRAND PRIX w dwóch kategoriach. W chóralnej zdobył ją Reprezentacyjny Chór Miejski "Jarosław" z Jarosławia, natomiast w zespołowej młodzieżowa grupa NADZIEJA z Krakowa, którą tworzą osoby niewidome. Wśród laureatów pierwszych miejsc znalazły się natomiast zespoły warszawskie: polifoniczny młodzieżowy chór SONANTE z Ośrodka Profilaktycznego "Michael" na Bemowie, Dziecięcy Chór CANZONETTA z PSM im. F. Chopina w Warszawie oraz Chór Seniora STARÓWKA Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Ogromną radością było także sobotnie opłatkowe spotkanie jednego z uczestników V BuA - CHÓRU DZIECIĘCEGO z Zespołu Szkół w Święciechowie k. Leszna (ponad 350 km od Warszawy!) z Księdzem Prymasem w Galerii Porczyńskich. Dzięki uprzejmości KSN AW, blisko 50-osobowa grupa mogła zaśpiewać dla Księdza Prymasa, przekazać podarunek, a nade wszystko podzielić się radością festiwalu.

Warto dodać, że Avetki zawierzyły dzieło Betlejem u Avetek, jako przedsięwzięcie ewangelizacyjne, podczas tegorocznego spotkania młodych nad Jeziorem Lednickim. W procesji z darami w czasie Mszy lednickiej chórzyści zanieśli biuletyny i wydawnictwa festiwalowe, które złożyli na ręce ks. abp. Henryka Muszyńskiego.

Przed nami część teatralna festiwalu. W tym roku, ze względu na wczesny termin ferii zimowych w województwie mazowieckim, zostanie ona zrealizowana już po tradycyjnym okresie kolędowym. 4 i 5 II w Domu Kultury Świt przy ul. Wysockiego 11 w Warszawie wystąpi ponad 20 grup dziecięcego, młodzieżowych i wielopokoleniowych z całej Polski. Amatorskie teatry z Koszalina, Kolbuszowej, Lublina, Białegostoku, Warszawic, Dąbrowicy Górnej, Tczewa, Warszawy... zaprezentują spektakle inspirowane tematyką świąteczną (4 II godz. 8.30-19, 5 II godz. 9-13). Gala finałowa 5 II o godz. 14 również w DK Świt. Jak na Avetki przystało, niespodzianek nie zabraknie!

Podobnie, jak podczas części muzycznej, dla 10 pierwszych osób, które zjawią się na przesłuchaniach i w Biurze Festiwalowym (przy wejściu do DK Świt) podadzą hasło "Nowa Gazeta Praska", czeka prezent - kalendarz ścienny Avetkowego Klubu Kajakowego ku czci Jana Pawła II na rok 2006, dokumentujący na fotografiach pierwszy rok działalności klubu.

Bartlomiej Wlodkowski