Piąte urodziny Betlejem u Avetek!

Mowa o gali finałowej teatralnej części V Ogólnopolskiego Festiwalu Bożonarodzeniowego BETLEJEM U AVETEK, organizowanego przez Fundację Ave oraz Chór Avetki przy współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Domem Kultury "Świt", Wydziałem Oświaty Dzielnicy Targówek oraz Fundacją J&S Pro Bono Poloniae.

Po części muzycznej, zrealizowanej w Białołęckim Ośrodku Kultury 6-8 stycznia, ze względu na wczesny termin ferii zimowych, teatry miały szansę zaprezentować się na scenie Domu Kultury "Świt" już po tradycyjnym okresie kolędowym. Przez całą sobotę 4 lutego oraz w niedzielny poranek 5 lutego można było obejrzeć 19 spektakli inspirowanych tematyką Bożego Narodzenia, wśród nich zarówno tradycyjne jasełka, jak i musical, dwa teatry cieni, śpiewogry regionalne oraz sztuki osadzone w konwencji "Opowieści wigilijnej".

Zadaniem Janusza Majcherka, przewodniczącego jury oraz Przemysława Kaczyńskiego, aktora "Teatru Współczesnego" i Grzegorza Reszke, reżysera, instruktora teatralnego, najlepszy okazał się Teatr "Na Bosaka" z V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie - zdobywca nagrody GRAND PRIX. Pierwsze miejsca przypadły natomiast w udziale Teatrowi "Słoneczka" z Przedszkola SS. Służebniczek w Warszawie (kategoria przedszkolaki), Dziecięcemu Teatrowi "Raj" z Parafii św. Marka w Warszawie (kategoria dziecięca) oraz Teatrowi "Szczęściary" z Białegostoku (kategoria wielopokoleniowa). Ta ostatnia grupa - którą tworzą ludzie w od 7 do 55 lat, zarówno unici, prawosławni jak i rzymscy katolicy - najlepiej chyba oddaje ducha Betlejem u Avetek.

Uwieńczeniem dwóch dni przesłuchań był niedzielny finał. Na scenie, przy prawdziwej drewnianej szopie, w której schronienie znaleźli Maryja, Józef i Dzieciątko Jezus, pojawiła się... żywa koza "AVE-meetka". Za inne bożonarodzeniowe postaci - Trzech Króli, Pasterzy, Aniołów, a nawet Diabła - Avetki przebrały, ku uciesze publiczności, zaskoczonych patronów i gości honorowych imprezy: przedstawiciela Marszałka Województwa Mazowieckiego Sławomira Iwanowskiego, burmistrza Dariusza Ostrowskiego z Dzielnicy Białołęka, burmistrza Macieja Danko z Dzielnicy Targówek, dyrektora DK Świt Jacka Białka ...

Ale to nie jedyna atrakcja ostatniej niedzieli. Ponieważ festiwal świętuje w tym roku swój pierwszy jubileusz, przyjaciele imprezy Elżbieta i Jacek Cieślak przygotowali prawdziwy tort urodzinowy - ze świeczkami i wspaniałymi lukrowymi akcentami muzycznymi. Pomimo iż galę finałową oglądało ponad 300 osób, dla każdego starczyło smacznej niespodzianki. Dzień wcześniej uczestnicy BuA brali udział w "Avetek pożegnaniu ks. Jana Twardowskiego" - pierwszym z zaplanowanego przez Fundację Ave cyklu spotkań z dr Aldoną Kraus, jedną z najbliższych przyjaciółek Kapłana-Poety. Dowiedzieli się wówczas m.in. że ks. Twardowski regularnie sypiał z... kotką, a pewnego razu Cyganki podrzuciły Mu dziecko!

I choć piąta edycja konkursu już się zakończyła, betlejemskie treści nadal będą obecne. Niebawem ukaże się gazeta festiwalowa oraz płyta CD z najciekawszymi prezentacjami części muzycznej. Poza tym należy długo i głośno mówić o wszystkich dobrych sercach, które pozwalają zaistnieć Betlejem - dyrektorom szkół oraz księżom z Białołęki i Targówka, PP. Tusińskim z Hotelu "Twins", P. Jadwidze Bienias, Rodzicom Avetek... Wszak to przedsięwzięcie, które jest dziełem oddolnej inicjatywy i wielkiego entuzjazmu, dobitnie pokazuje jak wspaniałe efekty może dać współpraca między rozmaitymi instytucjami i grupami nieformalnymi. Oby takie uniesienia i porywy serca zdarzały się w ciągu roku częściej!

Bartłomiej Włodkowski

5469