Warsztaty w DK Świt

Dom Kultury Świt działa na Targówku nieprzerwanie od 1958 roku. Oferta kulturalna, rozrywkowa i rekreacyjna jest kierowana do ludzi w różnym wieku. Śmiało można powiedzieć, że zadowoli zarówno przedszkolaka jak i osiemdziesięciolatka.

Działa tu wiele pracowni - m.in. plastyczna, ceramiczna, muzyczna wraz ze studiem nagrań, informatyczna, fotograficzna, studio tańca towarzyskiego, nowoczesnego i wiele innych. W DK Świt odbywa się wiele imprez rozrywkowych i rekreacyjnych. W zmodernizowanym, przytulnym kinie można obejrzeć interesujące filmy np. w ramach studenckiego DKF STOP lub Kina Seniora przy Bródnowskim Uniwersytecie III Wieku, który powołany został z myślą o najstarszych mieszkańcach Targówka w październiku ubiegłego roku.

Najnowszy pomysł to warsztaty plastyczne przygotowujące do gimnazjów, liceów i szkół wyższych o profilu plastycznym. Zajęcia poprowadzi Marta Gutowska - Matulka, artystka malarz z Targówka.

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych i wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Podyplomowego Studium Nauczycielskiego przy ASP i Studium Pomagisterskiego Wiedzy o Kulturze w Polskiej Akademii Nauk, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracę dyplomową obroniła w pracowni tkaniny prof. Zbigniewa Gostomskiego. Studia zakończyła z wyróżnieniem. Jej praca teoretyczna "Nowe malarstwo" była prekursorskim w kraju zarysem nowego prądu w sztuce europejskiej - Neue Wilde i jego odpowiednika w Polsce, reprezentowanego przez Gruppę - młodych artystów, absolwentów warszawskiej ASP. Praca ta została wydana jako skrypt akademicki. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki, jej obrazy były nagradzane, uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i zorganizowała kilka wystaw indywidualnych. W lutym 2005 mogliśmy oglądać jej prace na wystawie indywidualnej w Urzędzie Dzielnicy Targówek m.st. Warszawa.

Ma Pani ogromne doświadczenie w pracy z młodzieżą. Co Panią pociąga w twórczości młodych?

Trudno zaprzeczyć, rzeczywiście od lat pracuję z młodzieżą. Pracowałam jako instruktor plastyki właśnie w Domu Kultury Świt, w szkołach podstawowych i gimnazjach - m.in. w Zespole Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz i w Pracowni Plastycznej WSM Żoliborz. A jeśli chodzi o pracę z młodzieżą, to ta jest dla mnie niezwykle satysfakcjonująca. Otwarcie się na różne formy plastyczne i odwaga w stosowaniu koloru charakteryzują jedynie dzieci i bardzo młodych ludzi. Ich nieograniczona inwencja jest nie do powtórzenia nigdy potem. Stąd ten dreszczyk emocji, który czuje nauczyciel widząc efekty pracy swoich uczniów. Dzieci uzdolnione plastycznie mają szczególnie rozbudzoną wrażliwość, ich otwarcie na sztukę jest pełne. Trzeba jedynie trochę im w tym pomóc. Myślę, że to mi się udaje. Wielu moich uczniów dostało się do liceów plastycznych i na Akademię Sztuk Pięknych.

Jakie możliwości stwarzają dzieciom i młodzieży warsztaty plastyczne, które będzie Pani prowadzić?

W szkołach plastyka nie jest przedmiotem pierwszoplanowym, wyjąwszy oczywiście szkoły o profilu plastycznym, więc uczniowie nie zawsze mają szansę w pełni rozwinąć swoje plastyczne uzdolnienia. Nie zawsze również jest możliwe zaspokojenie ich głodu wiedzy, jeśli chodzi o historię sztuki. Warsztaty będą przygotowywały młodzież do egzaminów do szkół o profilu plastycznym i stworzą im szansę kompleksowego rozwoju uzdolnień.

Jakimi metodami będzie Pani realizowała program warsztatów?

Chciałabym zapewnić młodym ludziom dobrą podbudowę teoretyczną - zagadnienia z wiedzy o sztuce i historii sztuki będą rozpoczynać każde zajęcia. Będziemy m.in. rozmawiać o kanonie piękna w architekturze i rzeźbie klasycznej, poznawać prawidłowe proporcje ciała ludzkiego wg Leonarda da Vinci, zapoznawać się z historycznymi i współczesnymi prądami w sztuce, omawiać wybrane zagadnienia współczesnej architektury, poznawać techniki malarskie i graficzne, ćwiczyć wyobraźnię twórczą. Jeśli chodzi o stronę praktyczną, zaplanowałam szkice i studium martwej natury, szkice i studium modela, studium dłoni i poszczególnych części ciała, portrety, malowanie w plenerze.

Jakich technik będą się uczyć pod Pani okiem młodzi adepci sztuki?

Mam w zanadrzu mnóstwo interesujących, niekonwencjonalnych technik. Nie chciałabym ich wszystkich zdradzać. Z pewnością będziemy rysować, malować, rzeźbić, tworzyć formy przestrzenne, collage, tkaniny, batik na papierze i na tkaninie. Zawsze staram się twórczo inspirować uczniów m.in. poprzez muzykę i literaturę. Podczas studiów wiedzy o kulturze uświadomiłam sobie ogromną potrzebę młodego pokolenia, by tworzyć nowe światy. Okazuje się, że tzw. RPG, scenariusze wielu gier komputerowych, osadzone są głęboko w kulturze, kreowane postacie są w istocie zlepione ze strzępków przeróżnych mitologii, religii, baśni. Myślę, że świadome poruszanie się w tych przestrzeniach mogłoby rozbudzić wyobraźnię i pozwolić lepiej zrozumieć współczesną sztukę. Oprócz rzetelnego ćwiczenia warsztatu artysty plastyka młodzi ludzie będą mogli się nauczyć sprawnego poruszania w szeroko pojętej kulturze.

Program warsztatów będzie z pewnością doskonałym przygotowaniem do egzaminów do szkół i wyższych uczelni o profilu plastycznym. Gwarantują to profesjonalizm i wiedza Marty Gutowskiej - Matulki.

(joel)

Dom Kultury Świt przy ulicy Wysockiego 11 zaprasza na Warsztaty Plastyczne przygotowujące do gimnazjów, liceów i szkół wyższych o profilu plastycznym. Zapisy i informacje pod numerem telefonu 022 811 01 05.
7511