Niezwykły pomnik

Jestem zwykłą, prostą kobietą - mówi o sobie Anna Chałasińska, mieszkanka bloku przy ul. Darwina. Przed 30 laty zaczęła pisać wiersze, od stanu wojennego pod pseudonimem Robotnica. Pisała o ks. Jerzym Popiełuszce i jego matce; o polskim papieżu, gdy odwiedzał ojczyznę.

17 lutego 1988 roku, podczas audiencji generalnej wręczyła Ojcu Świętemu kilka wierszy o nim i o księdzu Jerzym (na zdjęciu Anna Chałasińska naprzeciw papieża, w pierwszym rzędzie).

"Nawet w snach piszę o Ojcu Świętym. Czuję, jakby zostawił mi przesłanie, że mam to robić" - mówi pani Anna. Wspomina, że śmierć papieża była dla niej wstrząsem. Potem zaczęła się zastanawiać: "Co mogę zrobić jako Polka, zwykła kobieta, by uczcić Jego pamięć?" Pomysł zrodził się, gdy spojrzała na otoczenie domu. W pobliżu znajdowała się zaniedbana piaskownica, od dawna nie użytkowana przez dzieci. Za zgodą administracji miejsce to zostało uporządkowane i 18 maja stanął niezwykły pomnik: posadzono dąb, a wokół niego kwiaty. Jest też kamień z umieszczoną na nim tablicą z napisem: "DĄB - Żywy pomnik w hołdzie dla śp. Jana Pawła II w 85. rocznicę urodzin. 18.V.2005 - mieszkańcy"

Wyświęcenie pomnika odbyło się 16 czerwca 2005 roku. Tego dnia nad Warszawą wisiała wielka czarna chmura. Z niepokojem patrzyli na nią uczestnicy uroczystości, młodzi ze sztandarem, dzieci z papieskimi chorągiewkami. O 21.37 wszyscy odśpiewali "Barkę". Wkrótce potem lunął deszcz. Ten dzień upamiętnia wiersz "Wyświęcenie"

Inicjatywa pani Ani połączyła wielu mieszkańców budynku przy ul. Darwina. Wielu poznało się bliżej, zaczęli sobie pomagać w różnych sprawach. Kwiaciarze z Cmentarza Bródnowskiego bezpłatnie wykonali wiązankę, obiecali zrobić ją również w tym roku. Wspomagana przez małżonka i sąsiadki pani Ania wystąpiła do władz dzielnicy Praga Północ o opiekę nad tym niekonwencjonalnym pomnikiem Jana Pawła II, założenie klombu, jego ogrodzenie i pielęgnację. Odpowiedź jest pozytywna. Gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, Zarząd Portu Praskiego i Terenów Publicznych Dzielnicy Praga Północ wykona ogrodzenie.

2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, o godz. 12, przy żywym pomniku wspólną modlitwę poprowadzi współpracująca z panią Anią Zofia Borkowska. Wszystkim, chcącym wziąć w niej udział, drogę od Ronda Stefana Starzyńskiego wskażą papieskie flagi na wysokich masztach.

K.

Ojcze Święty!
W symbolu zielonego dębu - pozostań z nami.
Wśród naszych rodzin!
Łącz i jednocz. Korzeniami.
Rośnij dla nas i pokoleń.
Wypełniamy Twoją wolę!
Byłeś z nami - my przyszliśmy,
Twarde drzewo wsadziliśmy,
By zostało w skrawku ziemi
Naszej Pragi z dziećmi Twemi!
Twoja "Barka" dalej płynie
W sercach warszawiaków żyjesz.
                                                         Mieszkańcy
Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej

5381