Z kroniki AVETEK

Kromka chleba w Płudach
      W niedzielę 9 grudnia o godzinie 18 w kaplicy parafii Narodzenia NMP w Płudach odbyła się doniosła uroczystość poświęcenia sztandaru chóru AVE i AVETEK. Msza święta podczas której chórzyści złożyli przysięgę odpowiedzialnego uczestnictwa w zespole, oraz koncert galowy zgromadziły ponad 350 osób na czele z Burmistrzem Gminy Warszawa - Białołęka Jerzym Smoczyńskim.
      Koncert udał się znakomicie, a urzeczeni słuchacze długo nagradzali nas rzęsistymi brawami. „Była to prawdziwa uczta duchowa i muzyczna” - dało słyszeć się pierwsze wrażenia gości.
      Starałyśmy się, aby ten wieczór na długo pozostał w pamięci słuchaczy, wszak poświęcenie sztandaru to wydarzenie szczególnej wagi. Zaprezentowałyśmy bardzo różnorodne utwory na chór żeński, mieszany i głosy solowe: od gospel, poprzez dawne motety, po współczesne kolędy włącznie. Zabrzmiało także - z racji roku Kardynała Wyszyńskiego - majestatyczne „Oratorium o Prymasie Tysiąclecia”, autorstwa naszego dyrygenta B. Włodkowskiego, wielokrotnie nagradzane na konkursach.
      O sukcesie koncertu zadecydowała nie tylko dobra muzyka, ale i oryginalna formuła. Śpiewy przeplatano swoistym „dialogiem” z publicznością, świetnie prowadzonym przez Jolę Ugodzińską i Martę Ferfet. Był więc konkurs z nagrodami: kubkiem i koszulką AVE, był „Plan prób na wesoło”, było też udane wspólne śpiewanie z pokazywaniem - kościół „drżał” od gromkiego śpiewu „Zróbmy więc wielki krąg”. Dużym zainteresowaniem cieszył się jubileuszowy numer AVECIARZA - naszego tygodnika. Dyrygent przedstawił bogatą historię chóru oraz wyjaśnił symbolikę sztandaru, przedstawiającego logo zespołu z wezwaniem „Psalite sapienter” (Śpiewajcie mądrze) oraz olejny obraz św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Trzeba podkreślić, że jego autorkami są osoby związane z naszym chórem od lat - Zofia Dąbrowska, śpiewająca w zespole przez 60 lat (!) oraz Jej córka Elżbieta Szałkowska.
      Koncert zakończył głęboki w swej wymowie obrzęd dzielenia się chlebem. Nawiązywał on do książeczki z myślami Kardynała Wyszyńskiego na każdy dzień roku pt. „Kromka Chleba”. W każdej kromce można było odnaleźć drugą kromkę: tę prymasowską. Oto jedna z nich: „Ludzie mówią: Czas to pieniądz”. A ja wam mówię: Czas to miłość”. Warto o tym pamiętać - wesołych świąt!

Kasia Małkiewicz, l.13

3793