Światła przy choince


      Przed wejściem - prace wykonane przez niepełnosprawnych z warsztatów na Targówku, w sali konferencyjnej ratusza Gminy - choinki i stroiki, na ścianach i stelażach ponad sto prac malarskich; wszystko w świetle stylowych lamp.
      W takiej scenerii 10 grudnia podsumowano działalność pracowni Krystyny Bachanek za rok szkolny 2000/2001. O zbliżających się świętach Bożego Narodzenia przypominały choinki - te z lasu i te, wyczarowane rękami uczniów szkół Targówka. Dziewczęta z chóru „Wiwat” pod dyrekcją Alicji Mossakowskiej zaśpiewały kolędy. Najcieplej było w kręgu lamp, żyrandoli i kinkietów z pracowni Barbary Kalińskiej. Największe światło jest w nas - powiedziała goszcząca tu po raz pierwszy artystka, projektantka, właścicielka galerii. Na pamiątkę obdarowała małymi światełkami głównych bohaterów uroczystości. Po raz drugi w tym miejscu, dyplomy i nagrody otrzymali uczestnicy zajęć w pracowni Krystyny Bachanek. Grupa ta liczy 45 młodych i 2 dorosłych amatorów sztuk plastycznych. Najmłodszy, Filip, ma 4 lata.
      Za osiągnięcia plastyczne wyróżniono w tym roku: w technice graficznej Iwonę Fabisiak i Aleksandrę Zawadzką, w technice rysunku i malarstwa Martę Mroczkowską i Martę Rosiak. Dla wyróżnionej w technice graficznej Margarety Kędzi dodatkową nagrodą jest umieszczenie jej pracy na okładce katalogu wystawy - grafika powyżej.
      Na wystawie zadebiutowała 5-letnia Karolina Bachanek, która mieszka daleko od Warszawy i nie uczęszcza do pracowni, ale w każdej wolnej chwili maluje i rysuje. Może w następnej ekspozycji weźmie udział Marta Borowska ze Sławna, uczestniczka pleneru prowadzonego przez Krystynę Bachanek.
      Ci, którzy tu przychodzą - kochają sztukę, piękno. Są dobrymi ludźmi - powiedziała pani Krystyna. Za współpracę przy organizacji wystawy i całego spotkania podziękowała dzieciom, rodzicom, władzom gminy Targówek, lokalnym klubom, Oddziałowi Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Do zaprzyjaźnionego kręgu należą także: Waleria Korsak-Rabś, która w pracowni prowadziła kurs portretu oraz laureatka konkursów literackich Jadwiga Sułkowska-Mijal, która w ratuszu recytowała wiersze swoje i Krystyny Bachanek.
      Dorobek pracowni plastycznej mogli przez cztery dni oglądać interesanci przychodzący do Urzędu Gminy oraz liczne wycieczki zainteresowane wystawą „Pradzieje Bródna”. Trafili tu nawet goście z Kamieńca Podolskiego. Na tle wystawy wystąpili uczestnicy II etapu międzyszkolnego konkursu na najładniej wykonaną kolędę i najładniejszy stroik świąteczny „Boże Narodzenie 2001”. Wzięli w nim udział uczniowie z 3 gimnazjów i 11 szkół podstawowych Targówka. Po eliminacjach szkolnych, w ratuszu wystąpili najlepsi uczestnicy z każdej szkoły. Jury w roboczym składzie: Kazimierz Kurek - wiceburmistrz, ks. Ryszard Ladziński - proboszcz parafii p.w. św. Faustyny, Małgorzata Beczek - katechetka i Ewa Leniewska z referatu oświaty Urzędu Gminy - wysoko oceniło poziom ozdób oraz wykonania kolęd. Śpiewały duże, kilkudziesięcioosobowe zespoły.


K.     

Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej


5065